Dolina Baryczy w rzeczywistości i w baśni

1011
Chętnych do zakupienia książki nie brakowało.

Praca Włodzimierza Ranoszka nie jest tylko zwykłą książką, ale także doskonałym przewodnikiem po Dolinie Baryczy. Napisana słowami zrozumiałymi dla wszystkich, ma na celu przyciągnąć uwagę zarówno dorosłych, jak i najmłodszych czytelników, ciekawych naszych terenów i mitów Doliny Baryczy. Książka opisuje nie tylko piękne miejsca, ale również jest przewodnikiem po świecie smoków, syren, rycerzy i nadobnych panien. – Moje opisy są oparte nie tylko na legendach, ale także na prawdziwej historii. Występuje tu dużo postaci bajkowych, jak kot w butach, syreny czy smoki. Pojawiają się postaci historyczne takie jak: św. Jadwiga, książę Henryk Brodaty, król Stanisław Leszczyński czy król szwedzki Karol XII.

Autor książki "Bajkowa Dolina Baryczy" wraz ze swoim gościem Marcinem Chytrym.
Autor książki „Bajkowa Dolina Baryczy” wraz ze swoim gościem Marcinem Chytrym.

Moim celem było, aby pokazać historię od troszeczkę innej strony. Przeplata się tu ona z rzeczywistością tak, że czasami ciężko jedno od drugiego oddzielić – opowiadał podczas spotkania autorskiego Włodzimierz Ranoszek. W książce są dwie opowieści bezpośrednio związane ze Żmigrodem. Pierwsza o Żmiju, druga natomiast dotyczy stworzonych przez autora postaci fikcyjnych, które przeżywają różne perypetie. Gościem autora był Marcin Chytry, który jest głównym aktorem „Teatru 48”. Obaj panowie pokrótce opowiedzieli o tym, co możemy przeczytać w przewodniku, a ci, którzy słuchali uważnie i odpowiedzieli na pytania zostali nagrodzeni egzemplarzem książki. Na spotkanie przyszli nie tylko dorośli, ale także dzieci, z uwagą i fascynacją słuchające Autora, który zagrał również na lirze, wyśpiewując historyczne i baśniowe opowieści.

Autor podpisuje swoje dzieło.
Autor podpisuje swoje dzieło.

„Bajkowa Dolina Baryczy” to nie jest jedyne dzieło jakie wydał Włodzimierz Ranoszek. – Napisałem i wydałem prawie 30 różnych przewodników, nie tylko o Dolinie Baryczy, ale także o Dolnym Śląsku czy Wielkopolsce. Ta książka ma troszeczkę inny charakter; jest to mój debiut literacki, który wychodzi poza typowy przewodnik – dodał na koniec Autor książki.Na premierę wydawnictwa Włodzimierz Ranoszek przybył wraz ze swoją żoną Anną, która towarzyszyła mu grając na flecie. Po wysłuchaniu Autora można było zadać pytania dotyczące książki, historii czy różnych innych tematów oraz zakupić egzemplarz „Bajkowej Doliny Baryczy”, który z dumą podpisywał autor.

Na premierę książki przyszły także dzieci.
Na premierę książki przyszły także dzieci.

Anna Sokulska

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here