Dlaczego do żłobka musi być kolejka

155

Radni przede wszystkim zmienili uchwałę ustalającą kryteria rekrutacji dzieci do publicznych szkół, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Obecnie pierwszeństwo w przyjęciu – obok dotychczas faworyzowanych pociech osób pracujących lub uczących się w systemie dziennym – będą miały teraz także dzieci osób prowadzących gospodarstwa rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą. Dodajmy, że oprócz powyższych kryteriów, dodatkowe punkty rekrutacyjne można dostać za płacenie przez rodziców podatku dochodowego jako mieszkańcy gminy Wisznia Mała.

Zanim zmiana została przyjęta, Maria Dzikowska, p.o. kierownika Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w gminie, na pytanie radnych, dlaczego, nie można zapisać dzieci do żadnego z dwóch niepublicznych, ale dotowanych przez gminę żłobków, chociaż każde z nich jest przewidziane dla 16 dzieci, a chodzi do nich po 30 – wyjaśniła, że wynika to z trudności kadrowych i lokalowych. W jednym i drugim żłobku jest tzw. lista rezerwowa dzieci oczekujących na zwolnienie się miejsca: – Jeśli dziecko już będące w żłobku osiągnie wiek 2,5 roku może przejść do przedszkola, wówczas na jego dotychczasowe miejsce może wejść ktoś z listy rezerwowej – wyjaśniła Dzikowska, dodając że listy rezerwowe są bardzo długie. Kierownik nie wyjaśniła jednak, jak namówić rodziców, żeby przeniosły 2,5-latki do przedszkola, gdzie trzeba się już wykazać pewną samodzielnością. Maria Dzikowska dodała, że sytuacja się jednak zmieni, bo w jednym ze żłobków trwa rozbudowa i po jej zakończeniu ilość miejsc wzrośnie.

Radny Maciej Łamasz chciał się dowiedzieć, który żłobek i o ile miejsc ma się powiększyć, ale jak powiedziała p.o. kierownika SAPO, gmina taki danych nie posiada.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here