Czy wolno zanieczyszczać drogi?

2070

Jeden z mieszkańców gminy Żmigród poprosił o zadanie pytania dotyczącego zanieczyszczania dróg przedstawicielowi policji. Nasz Czytelnik twierdzi, że kiedy tylko maszyny rolnicze wyruszają do prac polowych, na drogach pojawiają się ogromne ilości błota i ziemi.

Nie chodzi mi tylko o aspekty estetyczne, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Opony maszyn rolniczych mają bardzo głębokie bieżniki, w których zatrzymują się błoto i glina. Przez to na drogach robi się bardzo niebezpiecznie, bo wystarczą nawet niewielkie opady deszczu, a jezdnię przykrywa śliska warstwa mazi. Chciałby się dowiedzieć, czy za zabrudzenie drogi grożą jakieś kary czy nie. Problem dotyczy także wyjazdów z różnych placów budowy, gdzie ciężarówki poruszają się po błocie – zaznaczył nasz Czytelnik.

Jak mówi Iwona Mazur, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy, kwestię zanieczyszczenia dróg regulują dwa zapisy prawne. Pierwszy to art. 91 Kodeksu wykroczeń który mówi: „Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”. Drugi zapis prawny to art. 45 ust.1 p. 9 Kodeksu drogowego: „Zabrania się: Zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi”.

Zabrudzenie drogi może być przyczyną kolizji lub wypadku, bo na zabłoconej czy pokrytej gliną nawierzchni jest dużo słabsza przyczepność. Nieczęsto jednak otrzymujemy zgłoszenia od ludzi, że drogi są zabłocone. Zgodnie z taryfikatorem, za zanieczyszczenie drogi grozi kara od 50 do 200 zł – tłumaczy Iwona Mazur.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here