Droga dla wybranych

170
Prace przy budowie drogi już się rozpoczęły.

Budowa tzw. drogi dojazdowej w Nowym Dworze ma już swoją historię. Przed około pięciu laty gmina sprzedała atrakcyjną, około 5-hektarową działkę znajdującą się w pobliżu drogi krajowej z jednej strony a centrum miasta – z drugiej. Według pierwszych zapowiedzi miała tam powstać fabryka kosmetyków zatrudniająca aż 800 pracowników. Gdyby fabryka powstała, byłby to więc nie tylko jeden z większych zakładów w mieście, ale – obok Tarczyńskiego – w całej gminie.

Szybko jednak okazało się, że fabryki nie będzie, bo wprawdzie działka graniczy z tranzytową drogą krajową, ale przepisy nie pozwalają na proste „wpięcie” dojazdu do inwestycji. Trzeba by wybudować skomplikowane, a więc drogie skrzyżowanie. O budowie fabryki przestano więc mówić, a w mieście pojawiły się głosy, że inwestor kupił atrakcyjną działkę, by sprzedać ją z zyskiem, gdy po wybudowaniu trasy szybkiego ruchu obwodnica Trzebnicy koło Nowego Dworu stanie się drogą lokalną.

Jednak gmina postanowiła zrobić właścicielowi atrakcyjnej działki prezent i w uchwale budżetowej na rok 2014 pojawiło się zadanie pn. „Budowa drogi dojazdowej wzdłuż drogi krajowej nr 5 dla potrzeb powstającej fabryki” i zarezerwowano na ten cel 500 tys. złotych!

Jest to chyba jedyny przypadek w Polsce, gdy samorząd zrobił prywatnemu przedsiębiorcy taki prezent. W styczniu rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę: za blisko 390 tys. zł inwestycję zrealizuje poznańska firma Gembiak-Mikstacki.

3 KOMENTARZY

  1. Mi tez zrobili prezent, bo mam dzialke kolo tej drogi. A tak przy okazji Powiat jak zrobi droge do Ujezdzca (o ile nie przestana sie klocic) to bedzie mozna tez mowic o prezentach dla najwiekszego przedsiebiorcy. Aha wystarczy w wyszukiwarce wpisac „gmina wybudowala droge do fabryki” i pierwsze z brzegu:
    „Władze gminy (Poddebice) zachęciły inwestora do ulokowania fabryki na tym terenie jeszcze jednym konkretnym pomysłem. Obok nowej drogi zbudowanej w ramach tzw. schetynówek samorządowcy zamierzają wybudować jeszcze jeden trakt prowadzący bezpośrednio do nowego zakładu.”
    Czyli faktem jest ze media manipuluja.

  2. Drogi Czytelniku, problem polega nie na tym, że gmina wybudowała drogę do fabryki. Tylko na tym, że gdy ogłaszała przetarg na działkę, to nie było mowy o tym, że gmina wybuduje inwestorowi drogę. Wtedy zapewne i inne firmy byłyby zainteresowane tym gruntem. Nie negujemy tego, że gmina buduje drogi nawet do fabryki, tylko kolejność powinna być inna. Najpierw infrastruktura, lub jasna dla wszystkich informacja, że gmina zrobi drogi a potem sprzedaż w przetargu. A tak inwestor zakupił grunt wiedząc, że musi sam zrobić drogę, potem powiedział, że jak nie będzie drogi to nie będzie fabryki i wtedy gmina finansowanie wzięła na siebie. Chyba nie o to chodzi… Prawda?

  3. Problem polega na tym, że „Nowa” pisze – cytuję :” Za blisko 400 tysięcy zł gmina realizuje inwestycję, z której będzie korzystała tylko jedna firma ” – a to jest po prostu zwykłe kłamstwo.
    Wystarczy pojechać i zobaczyć. Nieprawdą jest również twierdzenie w komentarzu, że gdyby inni wiedzieli toby …. Zakaz wykonania zjazdu z drogi nr 5 do wspomnianej działki nie wynikał z ustaleń planu miejscowego a wyłącznie interpretacji GDDKiA. Tej samej GDDKiA która twierdzi. że w Krynicznie jest wszystko OK.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here