Tajna podwyżka wody

207

Radni zatwierdzili nowe stawki zaproponowane przez „Ergo”, choć w przegłosowanej cichutko uchwale nie ma żadnego uzasadnienia wprowadzenia podwyżek. Nie wiadomo więc, czy mieszkańcy będą musieli płacić za ten podstawowy artykuł więcej, bo rosną koszy produkcji, a jeśli tak to jakie? Czy też w ten sposób gminna spółka zamierza podreperować budżet? Przypomnijmy, poważnie nadszarpywany przez ciągłe awarie nieremontowanej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

W tym kontekście podwyżka może byłaby i do przyjęcia, ale w uzasadnieniu trzeba by dokładnie wyjaśnić, co ile kosztuje i jak wpływa to na ceny wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków.

Tymczasem trzebniccy włodarze postanowili podwyżkę „utajnić”. Informacji o tym, o ile więcej trzebniczanie będą musieli zapłacić, albo jak oszczędzać, żeby wydać tyle samo nie umieszczono ani na oficjalnej stronie urzędu, ani w samorządowym biuletynie Panorama Trzebnicka, choć w tym samym czasie na stronach biuletynu pełno było zdjęć uśmiechniętego burmistrza. Oczywiście, można było przeczytać treść uchwały, która w połowie lutego ukazała się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej gminy. Z tym, że w uchwale są podane tylko taryfy, które mają obowiązywać w ciągu najbliższych 12 miesięcy, żeby dowiedzieć się o ile wzrosły, trzeba poszukać uchwały z poprzedniego roku. No ale przecież w tym wypadku burmistrz nie ma się czym chwalić i pewnie dlatego jego przyboczni urzędnicy i ci robiący zdjęcia i ci piszący woleli sprawę przemilczeć.

Czy przewodniczący Stanisz planował ukrycie tej podwyżki, trudno dziś udowodnić. Faktem jest jednak, że na początku kadencji przestał nas informować o terminach sesji i porządku ich obrad. Zgodził się dopiero gdy otrzymał pisemną prośbę o przysyłanie zawiadomień. Zgodził się, ale… informacji o kolejnych sesjach nie przysyłał. Na nasze protesty odpisał: „Informuję, że przyczyną niedostarczenia zawiadomienia o sesji była omyłka. Z poważaniem  przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz”. Na czym polegała ta omyłka, dowiedzieliśmy się dopiero, gdy w internecie zaczęły się pojawiać kolejne uchwały rady.

Teraz już wiadomo, że prawdopodobnie celowo nie informowano nas o terminie sesji rady, bo właśnie wtedy podejmowano niewygodne uchwały. Po cichu, bez rozgłosu, bez opozycji, we własnym gronie radnych, którzy trudnych pytań raczej nie sformułują. Brawo…

Taryfowa gupa odbiorców Wyszczególnienie Cena w zł za 1 m sześc. dostarczonej wody w 2014 r. Cena w zł za 1 m sześc. dostarczonej wody w 2015 r.
I Gospodarstwa domowe 4,36 4,74
II Przemysłowi odbiorcy usług oraz ścieki dowożone wozami asenizacyjnymi 6,70 7,28
Taryfowa gupa odbiorców Wyszczególnienie Cena w zł za 1 m sześc. dostarczonej wody w 2014 r. cena w zł za 1 m sześc. dostarczonej wody w 2015 r.
I Gospodarstwa domowe 3.30 3,48
II Na cele przemysłowe 4,94 5,21

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here