Urząd (nie) dla obywatela

461
Chłodna przyjaźń między wójtem a radnymi?

Już na początku sesji przewodnicząca rady Beata Kowalska złożyła oświadczenie:

–  Chciałabym zdementować nieprawdziwe informacje dotyczące tego, że ja jako przewodnicząca Rady Gminy napisałam skargę do wojewody na Radę Gminy. To jest oczywiście nieprawdziwa informacja. Żadnej takiej skargi nie napisałam. Mało tego, po takiej informacji, którą uzyskaliśmy na spotkaniu z panią wójt, następnego dnia zadzwoniłam do wydziału organu nadzoru i kontroli wojewody, żeby zapytać, cóż to za skarga wpłynęła na Radę Gminy. Otrzymałam odpowiedź, że nie była to skarga, tylko anonimowe pisma, które wskazywały, że wybór mnie jako przewodniczącej Rady Gminy został przeprowadzony niezgodnie z prawem, bo wzięłam udział w głosowaniu, choć byłam kandydatem. Mimo że były to pisma anonimowe radca prawny Sebastian Pięta powiedział, że sprawdzono to pod względem zgodności z prawem. Stwierdził, że nie ma żadnych zarzutów i że wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Przewodnicząca zaprzeczyła też jakoby wnioskowała o opublikowanie wynagrodzeń pracowników gminy. Wyjaśniła że złożyła wniosek o opublikowanie na stronie internetowej gminy umów cywilnoprawnych zawieranych z firmami i osobami cywilnymi. Otrzymała odpowiedź odmowną, w której wójt stwierdziła, że przepisy nie nakazują zamieszczania takich informacji w BIP-ie.

Przewodnicząca Kowalska wspomniała także o kolejnym wniosku o dostęp do informacji publicznej dotyczącym zmiany planów zagospodarowania przestrzennego. Również i w tym przypadku otrzymała odpowiedź odmowną, ale tym razem przewodnicząca zapowiedziała złożenie skargi w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. I chyba słusznie, bo każdy obywatel ma prawo wiedzieć w jaki sposób tworzone są plany zagospodarowania przestrzennego.

Myślę, że komuś zależy na tym, aby stworzyć jakąś negatywną atmosferę, wokół wartościowego tematu jakim jest dostęp do informacji publicznej – powiedziała Beata Kowalska.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]  [/hidepost]

3 KOMENTARZY

 1. Mowa trawa.
  To „bardzo potrzebne ” dla mieszkańców gminy.
  Proszę wystawić kawę na ławę albo siedzieć cicho.

  Mam nadzieję że ” ……lecz ludzi dobrej woli,jest więcej”
  słowa .+Czesław Niemen+

 2. Mowa trawa.
  To „bardzo potrzebne ” dla mieszkańców gminy.
  Proszę wystawić kawę na ławę albo siedzieć cicho.
  Mam nadzieję że ” ……lecz ludzi dobrej woli, jest więcej”
  słowa .+Czesław Niemen+

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here