Szczepienia zamiast epidemii

  214

  W połowie marca w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ukazał się kalendarz szczepień ochronnych dzieci i dorosłych. Zabiegi opisane w nim dzielą się na szczepienia obowiązkowe (finansowane ze środków publicznych) szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku, szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie – np. wyjeżdżających do krajów tropikalnych oraz szczepienia zalecane (odpłatne).

  Większość lekarzy jest za stosowaniem nie tylko szczepień ochronnych obowiązkowych, ale także tych zalecanych. Przeciwnicy są zdania, że namawia się na wiele szczepień bez potrzeby bo choroby, przeciw którym mają chronić są w odwrocie, a szczepionki mogą być groźne dla zdrowia.

  Fakty i mity na temat szczepień narosły wokół sporu o ich skuteczności i bezpieczeństwie.  Przeciwnicy szczepień podkreślają, że wobec dobrej sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych podawanie tak wielu szczepionek nie ma sensu. A teorii tej nie podważyła epidemia odry, jaka wybuchła u naszego zachodniego sąsiada.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here