Każdy z Nas powinien być najlepszym ekspertem swojego ciała i ducha

5530
Bardzo się cieszę kiedy mogę komuś pomóc. Zmniejszyć ból czy cierpienie to jest bezcenne.
Bardzo się cieszę kiedy mogę komuś pomóc. Zmniejszyć ból czy cierpienie to jest bezcenne.

NOWa: Co w pracy jest dla pana wyzwaniem, co jest bolączką?

TP: Muszę powiedzieć, że praca w poradni uczy pokory. Trafiają tu również ludzie bardzo biedni, z okolicznych wiosek, którzy mają rentę 500 czy 600 zł. To dla nas wyzwanie kiedy trzeba kogoś wyleczyć za 5 zł. Leki nie są drogie ale dla tych osób kilka złotych na leki to spora kwota. Na szczęście część leków psychiatrycznych jest refundowana. Przy okazji chcę powiedzieć, że częściej przychodzą kobiety, które mają większą świadomość zaburzeń psychosomatycznych, panowie idą w zaparte. Wolą na przykład pić alkohol. Kobiety szybciej dostrzegają problem i idą do lekarza.

NOWa: Zaburzenia w psychice to delikatna sfera. Czy pacjenci mówią otwarcie o swoich problemach zdrowotnych czy też potrzebne są specjalne metody?

TP: Myślę, że kiedy pacjenci decydują się na wizytę, dojrzeli do niej. Mówią o objawach, o tym co im dokucza. Rozmawiam z nimi, dopytuję. Prawie zawsze przychodzą z konkretną sprawą. Mówią o konkretnych objawach. Często przyprowadza ich rodzina. Pojawiają się też osoby z cięższymi do leczenia zaburzeniami jak np. schizofrenia Rozmawiam normalnie ale orientuję się, że to może być choroba psychiczna. Sami pacjenci sygnalizują mi objawy, niepokoje. Społeczeństwo uważa, że jak ktoś ma chorobę psychiczną, to takiego człowieka można leczyć bez jego zgody. Taki pacjent musi wyrazić zgodę na pobyt w szpitalu. Jeśli leczy się w szpitalu, w każdej chwili może się wypisać i iść do domu. Każdy może wypisać się na własne życzenie. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego normuje to tak, że jeśli istnieją przesłanki choroby psychicznej i równocześnie stanowi zagrożenie dla swojego życia czyli np. podjął próbę samobójczą lub chciał kogoś zabić lub kogoś pobił, wtedy można go hospitalizować bez zgody. Jeśli ma samą chorobę i ma urojenia ale nie zrobił nikomu krzywdy, nie ma podstaw do przymusowej hospitalizacji. Kiedy chory przerywa leczenie choroba wraca. Mamy taki system prawodawczy, że broni praw człowieka. Nie zakłada on tego co może się zdarzyć w przyszłości. My wiemy, że po wyjściu ze szpitala niektóre osoby przestaną się leczyć i choroba może nawrócić ale to nie jest przesłanka żeby go trzymać przez całe życie w szpitalu.

NOWa: Po co jest szpital psychiatryczny w takim razie?

TP: Mamy dwie sprzeczne koncepcje, na których bazują systemy prawne. Pierwsza zasada to ochrona społeczeństwa, odizolowanie ludzi, którzy mogą zagrażać innym. Takie też jest oczekiwanie społeczne. Druga zasada dla której istnieją takie szpitale, to leczenie ludzi. Tu kierujemy się dobrem pacjenta i na tym się skupiamy. Systemy prawne lawirują pomiędzy tymi dwoma ” ścianami” . Prawa człowieka, które gwarantuje konstytucja są przestrzegane i nasza ustawa reguluje to w ten sposób, że sama choroba nie jest przesłanką do leczenia bez zgody. Jak ktoś chce się wypisać, jest wypisywany. Za to co będzie w przyszłości  nie możemy brać odpowiedzialności. To jest nie do skontrolowania.

1 KOMENTARZ

  1. Z wielką atencją czytałam ten wywiad z Panem Doktorem Habilitowanym Tomaszem Pawłowskim.
    Potwierdzam to, co napisano o Nim. Od 2009 roku jestem Jego stałą pacjentką. To lekarz pełen ciepła, empatii, słuchający pacjenta z ogromną uwagą, pamięta o czym rozmawialiśmy na ostatniej wizycie. A są one co 2-3 miesiące. A Jego poczucie humoru jest wręcz GENIALNE!

    Ostatnio był na wakacjach a ja potrzebowałam pilnej konsultacji dla bliskiej mi osoby. Szkoda, że Go nie było w tym czasie ….. Wiem, co mówię, bo widzę teraz OGROMNĄ różnicę między Obu Lekarzami!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here