Każdy z Nas powinien być najlepszym ekspertem swojego ciała i ducha

5636
Bardzo się cieszę kiedy mogę komuś pomóc. Zmniejszyć ból czy cierpienie to jest bezcenne.
Bardzo się cieszę kiedy mogę komuś pomóc. Zmniejszyć ból czy cierpienie to jest bezcenne.

 NOWa: Z jakimi dolegliwościami najczęściej zjawiają się pana pacjenci?

TP: Najwięcej jest zaburzeń lękowych, które pojawiają się w związku z sytuacjami stresogennymi. Utrzymuje się napięcie, niepokój i lęk. To powoduje zaburzenia snu i koncentracji. Pacjenci mówią, że gorzej im się myśli, pracuje i nie mogą spać. Dużą grupę osób przysłanych przez innych specjalistów, stanowią pacjenci z zaburzeniami psychosomatycznymi. Część chorób leczonych przez medycynę jak nadczynność tarczycy, choroba wrzodowa żołądka, nadciśnienie, mają charakter psychosomatyczny. Oznacza to, że czynnik psychiczny ma duże znaczenie na powstanie oraz zaostrzenie objawów. Część pacjentów, którzy się do mnie zgłaszają nie maja jeszcze zdiagnozowanych konkretnych chorób somatycznych a objawy ich mają charakter czynnościowy np. tzw. nerwice narządowe takie jak nerwica serca czy żołądka. Inna grupa osób to pacjenci trafiający do psychiatry z tzw. somatyzacjami. Pacjent swój lęk wyraża poprzez ciało. Są to objawy somatyczne, spowodowane przewlekającym się stresem. Może to być kołatanie serca, suchość w ustach, bóle żołądka, trudności w oddychaniu, biegunki. Z takimi objawami pacjenci przychodzą do lekarzy, ci ich badają i nic nie stwierdzają ale widzą, że trzeba ich przekierować i właśnie takie osoby trafiają do mnie coraz częściej. Najczęściej okazuje się, że to jest nerwica.

NOWa: Jak pacjenci mogą zapobiegać skutkom stresu dnia codziennego? 

TP: Tutaj pomocna może być aktywność fizyczna. Ruch niweluje skutki stresu, szczególnie tego długotrwałego. Może być również tak, że te objawy o których mówiłem nie pojawiają się i nagle mamy zawał serca czy udar mózgu. Im bardziej człowiek wypiera czy tłumi w sobie emocje, tym bardziej niszczą one nasze  ciało…

Pojawiają się u mnie także pacjenci z zaburzeniami pamięci. Po 80-ce  procent rozpoznań tych zaburzeń i zagrożenia chorobą Alzheimera czy otępieniem różnego typu wzrasta. Wydłuża się życie społeczeństwa i osoby starsze są zagrożone chorobami otępiennymi. To znaczna grupa pacjentów, którzy wiedzą, że z takimi zaburzeniami trzeba pojawić się u psychiatry. Niestety trafiają do mnie za późno, po kilku latach od pojawienia się objawów. Rodzina reaguje dopiero kiedy zaburzenia pamięci i koncentracji są już bardzo duże. W Trzebnicy i Żmigrodzie jest poradnia zdrowia psychicznego, która ma kontrakt z NFZ i wizyty dla pacjentów ubezpieczonych są bezpłatne.

1 KOMENTARZ

  1. Z wielką atencją czytałam ten wywiad z Panem Doktorem Habilitowanym Tomaszem Pawłowskim.
    Potwierdzam to, co napisano o Nim. Od 2009 roku jestem Jego stałą pacjentką. To lekarz pełen ciepła, empatii, słuchający pacjenta z ogromną uwagą, pamięta o czym rozmawialiśmy na ostatniej wizycie. A są one co 2-3 miesiące. A Jego poczucie humoru jest wręcz GENIALNE!

    Ostatnio był na wakacjach a ja potrzebowałam pilnej konsultacji dla bliskiej mi osoby. Szkoda, że Go nie było w tym czasie ….. Wiem, co mówię, bo widzę teraz OGROMNĄ różnicę między Obu Lekarzami!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here