Zrób to sam czyli wielkanocny quilling

1367

Bardzo efektowną metoda rękodzielniczą, z której można wyczarować wszelkiego rodzaju dzieła, począwszy od biżuterii, a kończąc na urodzinowych kartkach, jest quilling. Jest to technika papieroplastyki, polegająca na tworzeniu form z pozwijanych spiralnie różnokolorowych pasków papieru, odpowiednio uformowanych, po czym zazwyczaj naklejanych prostopadle na przygotowaną wcześniej powierzchnię. I właśnie w ten sposób możemy przygotować wielkanocne jajo, niezwykle kolorowe i oryginalne.

Krok 1
Krok 1
Krok 1:
Na początek należy przygotować potrzebne nam materiały: styropianowe jajo, paski do quillingu, dostępne w różnych kolorach w wielu sklepach papierniczych (dla początkujących wygodna będzie specjalna igła do zwijania pasków), matryca, na której będzie można formować odpowiednie wielkości sprężynek oraz niezbędny jak zawsze płynny klej.  Kiedy już mamy zgromadzone to co potrzeba, dobrze byłoby mieć zaplanowany wzór jaki chcielibyśmy umieścić na naszym jaju.
Krok 2
Krok 2:
Kiedy plan jest gotowy, przystępujemy do zwijania w sprężynki papierowych pasków. Teraz potrzebna nam będzie również matryca. Daje ona pewność, że każdy element jaki skręcamy będzie miał taki sam rozmiar jak inne. Po zwinięciu papieru i dostosowaniu wielkości, końcówkę paska przyklejamy, tak aby uniemożliwić rozwinięcie się rulonika. Następnie powstałe kółko można dowolnie formować, dostosowywać kształtem do szczeliny, w którą chcemy je wkleić. Przygotowujemy zatem większą ilość sprężynek, a następnie przyklejamy je do styropianu dużą ilością kleju.
Aby przyklejone elementy zachowały pożądany kształt, należy w kilku miejscach uformować je za pomocą szpilek, które wbijamy w jajo. Po wyschnięciu kleju i wyciągnięciu szpilek,elementy nie będą już zmieniały swojego kształtu.
Gotowe!
Po zapełnieniu każdej szczeliny na styropianie i wyschnięciu kleju wielkanocne jajo może trafić do koszyczka. Można je również zakonserwować lakierem w spraju, co nada jaju trwałości i blasku. Podobnie jak przy pracach makaronowych trzeba pamiętać, aby przed polakierowaniem upewnić się, że cała powierzchnia styropianu jest pokryta klejem. Zapobiegnie to rozpuszczeniu styropianu przez lakier.
Serdecznie polecam tworzenie własnych ozdób. Nie potrzeba do tego wielkich środków, zdolności, a tak łatwo zaskoczyć. Wesołych Świąt !!!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here