Krwiodawstwo w Szewcach

335

Pierwsza zbiórka krwi, jak wspomina Marta Korta, odbyła się pięć lat temu, by pomóc jednemu z nauczycieli. – Wysłałyśmy wtedy apel do rodziców i absolwentów o pomoc. Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, przyszło bardzo wiele osób. Potem wpadłyśmy na pomysł, żeby tą akcję organizować cyklicznie, ponieważ w tym rejonie mieszkają ludzie wyjątkowo empatyczni. Tak się stało, krew zbierana jest w każdą ostatnią środę marca i września. 

– Mamy stałe osoby, które przychodzą oddawać krew. Za każdym razem widzimy także nowe twarze, co bardzo nas cieszy – mówi pani Korta. Dawcy w ramach podziękowania otrzymują pakiet czekolad oraz pamiątkowe koszulki.

Placówka w Szewcach jest jedyną szkołą w gminie Wisznia Mała, która organizuje podobne zbiórki. Patronami krwiodawstwa są – wójt gminy Jakub Bronowicki i Janusz Kamiński – operator kamery, zdobywca dwóch Oscarów za filmy „Lista Schindlera” oraz „Szeregowiec Ryan”.

W akcje włączają się również dzieci ze szkoły w Szewcach. Pani Korta wspomniała, że zachęcają one dorosłych ze swojego otoczenia do oddania krwi. Same też planują w przyszłości ją oddawać.

Oprócz zbiórki krwi, w przeszłości organizowane były także akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Zarejestrowano ponad 50 osób.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here