Relacja z wyjazdu na XXVIII Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej w Szczytnej

182

Jest nas prawie 50: z Czeszowa, Brzykowa, Skarszyna, Głuchowa Górnego, Strzeszowa, Komorówka, Prusic,Wszemirowa, Ligoty.

Wieziemy piękne palmy, które wezmą udział w konkursie, nakryjemy i zastawimy tradycyjny stół wielkanocny, dwoje z nas to osoby ” z jajem”, bo wezmą udział w konkursie na najpiękniejszą pisankę. Pani Marianna Kulik ze Skarszyna w ubiegłym roku zajęła II miejsce. Teraz – rzec by można – mąż jej koleżanki – pan Marek Tas będzie jej rywalem. Prezentację stołu przygotowały panie z Głuchowa Górnego, a nad tym by wyglądał okazale będzie czuwała Ewelina Chorzępa – nowa pani sołtys tej wsi.

Składu dopełnia zespół wokalno-instrumentalny Mozaika powstały przy Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju wsi Skarszyn. Może w nieco okrojonym składzie (bo brakuje dwu gitarzystów i grającego na bębenkach), ale pozytywnie nastawione do występów panie z kierującą nimi Janiną Klin mają przygotowany repertuar, w którym (co się później okazało) nie miały sobie równych.

Jest słoneczny ranek – 9.30 , gdy docieramy na miejsce. Hala sportowa, do której wchodzimy pełna stołów, ludzi, gwaru. Wzdłuż korytarzy ustawili się ci, którzy chcą, by znaleźli się nabywcy ich rękodzieła. Jedną z nich jest nasza koleżanka pani Jagoda Raczyk z Czeszowa. Są palmy, pisanki, bukieciki z bibuły, kurczątka, zajączki. Od barw, wzorów, wyglądów można doznać zawrotu głowy. A zapach… Wędzonka, kiełbasy, szynki, pasztety – tak pachnie Wielkanoc.

O godz. 10 włodarze powiatu kłodzkiego witają przybyłych. Po chwili wiemy, że konkurs na pisankę rozpocznie się o godz. 11, a zakończy o 12, w tym czasie trzeba „spełnić ” dzieło. Palmy już są wystawione, stoły zachwycają kunsztem wykonań mazurków, sałatek, jajek faszerowanych –  układanych w przeróżne konfiguracje. Kolorowo, wiosennie. Księża święcą pokarmy (a wody nie szczędzą) i zaczęły się występy zespołów. Słuchamy najczęściej ludowych, skocznych piosenek śpiewanych przy wtórze akordeonu, gitary, a jest nawet kapela góralska. Zespół Mozaika zaśpiewał tylko jedną ludową pieśń –” Oj chmielu, chmielu”, bo pozostałe to: Edwarda Hulewicza „Obietnice”, Czerwonych Gitar ” Droga, którą idę” i Leonarda Cohena „Dzisiaj tu, jutro tam”.

W międzyczasie podawane są rozstrzygnięcia konkursów: na kartkę świąteczną wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, ma palmę i tu …. wielka radość – I miejsce palma nasza – pań z Brzykowa. Tu mała dygresja – palma miała tylko numer, bez informacji, skąd byli wykonawcy, to i nagroda wyszła poza rejon Kotliny Kłodzkiej. Dygresja prowadzi do stwierdzenia, że nasze wielkanocne jajka chociaż były „cudnej urody”, nie dostały nawet wyróżnienia, bo „każda sroka swój ogon chwali”… Ale nie zrażamy się.

W przyszłym roku (tak sobie obiecaliśmy) też pojedziemy. Może wtedy nie będziemy musieli sami opłacać transportu, może znajdziemy sponsorów dobrodziejów.

Halina Wawruszczak-Boś

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here