W budynku gimnazjum będą oddziały przedszkolne

778
W filii będzie 7 sal.

W Obornikach Śl. od lat funkcjonuje jedno Przedszkole Publiczne, do którego obecnie uczęszcza około 200 dzieci. Przedszkole przy ul. Sikorskiego, nie było jednak wstanie przyjąć wszystkich maluchów, których rodzice złożyli podania. W tym roku sytuacja ma się zmienić. W budynku gimnazjum (przy ul. Kownackiego), utworzona zostanie filia przedszkola. Dzięki temu, najprawdopodobniej uda się przyjąć wszystkie dzieci. Co więcej, dzięki temu zabiegowi mają się również zwolnić miejsca w Żłobku Miejskim przy ul. Wrocławskiej, bo starsze dzieci (trzylatki) zostaną przyjęte do przedszkola. Tym samym do żłobka będą przyjmowane tylko maluchy.

 To najlepsze rozwiązanie

Jak mówi Krzysztof Rudzki, inspektor ds. oświaty Urzędu Miejskiego w Obornikach Śląskich, rozważano wiele koncepcji, aby zwiększyć ilość miejsc w przedszkolach. Pod uwagę brano między innymi rozbudowę publicznego przedszkola, ale obiekt jest chroniony przez konserwatora zabytków, poza tym w okolicach placówki są ogromne problemy z parkowaniem. Dlatego  zdecydowano o adaptacji starej części budynku gimnazjum (wcześniej mieściła się tu szkoła podstawowa). Co przemawiało za tym rozwiązaniem?

Po uruchomieniu nowego budynku zmniejszone zostaną koszty utrzymania gimnazjum. Kiedy planowano i uruchamiano tę szkołę, zakładano, że będzie do niej chodziło około 600 uczniów, a w tej chwili jest wykorzystana tylko w 50 proc. Obecnie uczy się tu 285 gimnazjalistów. Szkoła dysponuje 27 salami lekcyjnymi i wiele z nich jest niewykorzystanych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim niż demograficzny. Poza tym odpłynęły dzieciaki z gminy Prusice, z której do tej pory mieliśmy około 70 uczniów, a to 2,5 oddziału; poza tym uruchomiono gimnazjum w Pęgowie – tłumaczy Krzysztof Rudzki i dodaje, że po uruchomieniu przedszkola, gimnazjum nadal będzie miało 20 sal, w których będzie mogło się uczyć 500 uczniów. Jak dodaje Krzysztof Rudzki, przedszkole na Sikorskiego zacznie spełniać normy zaludnienia, bo w tej chwili są one bardzo wysokie.

 Będzie bezpiecznie

Wiceburmistrz Henryk Cymerman zapewnia, że rodzice przedszkolaków nie powinni się obawiać, iż ich pociechy będą miały kontakt z gimnazjalistami. – Jedyna styczność ze starszymi uczniami będzie miała miejsce podczas wejścia do budynku. Teren przedszkola zostanie całkowicie wydzielony i odgrodzony płotem. Do przedszkola będą prowadziły dwa wejścia. Do budynku będzie można wejść od strony gimnazjum, tą samą bramą lub od ulicy Kasztanowej. Wzdłuż wejścia od ul. Kasztanowej zostanie podniesiony płot odgradzający chodnik od hali gimnastycznej, tak aby było bezpiecznie. Na samym dole będą szatnie, a na wyższych piętrach sale zajęciowe.

Więcej po zalogowaniu się

[hidepost=0]   [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here