Delegacja z obornickiego Liceum i Gimnazjum na Litwie z Erasmusem+

526

Tę właśnie szkołę odwiedzili w dniach od 23 lutego do 1 marca nasi uczniowie: Sylwia Szczurek, Marcelina Mućka, Anita Kozioł, Michał Sewioł i Michał Nehrebecki wraz z nauczycielkami: głównym koordynatorem projektu  Anną Matwiszyn- nauczycielką j. niemieckiego i hiszpańskiego, Małgorzatą Nehrebecką- nauczycielką biologii i Lilianą Komorowską- nauczycielką j. angielskiego w ramach realizowanego projektu „International High Five: Career portfolio” w programie Erasmus+. Wraz z delegacjami  szkół partnerskich z Włoch, Grecji, Turcji i Rumunii uczestniczyliśmy w wielu warsztatach na temat kariery zawodowej, możliwości na rynku pracy i nowoczesnych kierunków rozwoju,  spotkaniach z ekspertami i doradcami zawodowymi. Uczniowie prezentowali kolejno swoje kraje oraz perspektywy kariery zawodowej. Poznaliśmy sposoby kształcenia młodych ludzi na Litwie, gdzie nie tylko dba się o rozwój wiedzy ogólnej i własną kulturę (np. obowiązkowe lekcje tańca), ale kładzie się nacisk na umiejętności praktyczne uczniów, np. w zakresie programowania komputerowego. Program wzbogacony był dodatkowo licznymi happeningami, tzw. „city games” podczas zwiedzania Kowna i Wilna – gdzie uczniowie zamiast tradycyjnego zwiedzania mieli do wykonania w grupach różne zadania – np. odtańczenie tańca narodowego na rynku miasta i zaproszenie mieszkańców do wspólnej zabawy, pytanie ludzi o zawody, recytację inwokacji w różnych językach przy tablicy pamiątkowej Adama Mickiewicza i wiele innych. Nie zabrakło także wydarzeń sportowych – gra w koszykówkę i frisbi oraz wspólnej zabawy przy dźwiękach litewskiej muzyki ludowej. Był to bardzo pracowity tydzień pełen wrażeń, nowych doświadczeń i przyjaźni. Uczniowie mieszkający u rodzin litewskich nigdy nie zapomną niezwykłej gościnności i życzliwości oraz tego, czego się dowiedzieli i nauczyli na wyjeździe.

– Ludzie byli przemili, szczególnie rodzina, u której mieszkałem, czułem się tam jak w domu. Mama Martynasa powiedziała, że jestem jej synem na tydzień. Byłem zaskoczony znajomością angielskiego przez uczniów litewskich- mówili płynnie i zrozumiale – zauważył Michał Sewioł.

– Bardzo fajnie spędziłam czas wykonując zadania w city games. Dzięki temu stałam się bardziej otwarta na ludzi. W szkole spędzaliśmy dużo czasu, który był wypełniony co do minuty. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci – oceniła Marcelina Mućka.

– Podczas wyjazdu spotkałem wiele interesujących osób, zawarłem wiele cennych przyjaźni. Myślę, że uczestnictwo w międzynarodowych projektach jest bardzo ważne dla młodych ludzi, gdyż otwiera ich na nowe kultury i pozwala rozwijać kompetencje językowe – powiedział Michał Nehrebecki.

Młodzież obornickiego Liceum i Gimnazjum dwujęzycznego czekają kolejne wyjazdy w ramach projektu, którego zakończenie przewidziane jest na wrzesień 2016. Już  20 kwietnia kolejna grupa uczniów poleci do Turcji. Więcej informacji- prezentacja oraz relacje z wydarzeń na temat realizowanego projektu znajduje się na stronie szkoły http://www.pzs-obornikislaskie.pl/ w zakładce Erasmus+ oraz na Facebooku PZS.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here