Relacja z wyjazdu na XXVIII Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej w Szczytnej

895
Jeden z 78 stołów prezentowanych w Szczytnej przygotowany w imieniu Powiatu Trzebnickiego przez sołectwo Głuchów Górny pod przewodnictwem pani sołtys Eweliny Chorzępy.

Jest nas prawie 50: z Czeszowa, Brzykowa, Skarszyna, Głuchowa Górnego, Strzeszowa, Komorówka, Prusic,Wszemirowa, Ligoty.

Wieziemy piękne palmy, które wezmą udział w konkursie, nakryjemy i zastawimy tradycyjny stół wielkanocny, dwoje z nas to osoby ” z jajem”, bo wezmą udział w konkursie na najpiękniejszą pisankę. Pani Marianna Kulik ze Skarszyna w ubiegłym roku zajęła II miejsce. Teraz – rzec by można – mąż jej koleżanki – pan Marek Tas będzie jej rywalem. Prezentację stołu przygotowały panie z Głuchowa Górnego, a nad tym by wyglądał okazale będzie czuwała Ewelina Chorzępa – nowa pani sołtys tej wsi.

Składu dopełnia zespół wokalno-instrumentalny Mozaika powstały przy Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju wsi Skarszyn. Może w nieco okrojonym składzie (bo brakuje dwu gitarzystów i grającego na bębenkach), ale pozytywnie nastawione do występów panie z kierującą nimi Janiną Klin mają przygotowany repertuar, w którym (co się później okazało) nie miały sobie równych.

Jest słoneczny ranek – 9.30 , gdy docieramy na miejsce. Hala sportowa, do której wchodzimy pełna stołów, ludzi, gwaru. Wzdłuż korytarzy ustawili się ci, którzy chcą, by znaleźli się nabywcy ich rękodzieła. Jedną z nich jest nasza koleżanka pani Jagoda Raczyk z Czeszowa. Są palmy, pisanki, bukieciki z bibuły, kurczątka, zajączki. Od barw, wzorów, wyglądów można doznać zawrotu głowy. A zapach… Wędzonka, kiełbasy, szynki, pasztety – tak pachnie Wielkanoc.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here