Jak z jaja zrobić barana

1103

Pomysłów na wielkanocne ozdoby jest mnóstwo. Kurczaczki, pisanki, zajączki, wiosenne kwiaty, koszyczki …. a gdyby tak połączyć jedno z drugim? Moim ulubionym materiałem do wyrobu wszelkiego rodzaju rękodzielniczych dekoracji jest zwykły makaron. Daje on masę możliwości, a wybór kształtów na dzisiejszym rynku pozwala uruchomić wyobraźnię i stworzyć wiele oryginalnych drobiazgów na wiele okazji. Jako, że zbliża się Wielkanoc, przedstawiam pomysł na wykorzystanie makaronu w towarzystwie styropianowego jaja. Pokażę jak zrobić świątecznego baranka, który na pewno ucieszy każdego malucha, ale także będzie ciekawą ozdobą wielkanocnego domu.

Pracę należy rozpocząć od zgromadzenia potrzebnych materiałów. Do wykonania baranka będzie nam potrzebne styropianowe jajo – należy pamiętać, że po przyklejeniu makaronu jajo znacznie zwiększy swoją wielkość. Makaron kolanka będzie świetnie imitował kłębki barankowej wełny – dobrze kiedy makaron jest prążkowany, po pomalowaniu prążki dają dodatkowy efekt pojedynczych włosków. Niezbędny do pracy jest oczywiście klej, koniecznie płynny, ponieważ musi on pokryć szczelnie styropian. Do pomalowania wykorzystamy spray w kolorze, w jakim chcemy mieć baranka. Potrzebne będą również niewielkie skrawki kolorowego filcu. Kiedy już zgromadzimy wszelkie potrzebne materiały, możemy zabrać się do pracy.
Krok 1: Klej najlepiej wylać na kartkę lub kawałek tekturki, tak aby wygodnie było moczyć w nim makaron. Każde kolanko namaczamy w kleju na obu końcach i przyklejamy w różnych pozycjach do styropianowego jaja. Ważne jest, aby makaroniki przylegały do siebie, a klej szczelnie pokrywał styropian. W przypadku kiedy znajdzie się kawałek wolny od warstwy kleju, spray którym będziemy potem spryskiwać jajo, rozpuści styropian, po czym makaron odpadnie.
Krok 2: Kiedy już jajo całkowicie pokryte jest kolankami, a klej wysechł, można przystąpić do malowania.  Nie trzeba tego robić zbyt dokładnie. Prześwity dobrze zrobią barankowi, który przecież nie ma idealnie jednokolorowej wełny.
Krok 3: Zanim farba na naszym jaju wyschnie, możemy wyciąć z filcu potrzebne do dalszej pracy elementy, tzn. głowę oraz kończyny. Po wyschnięciu należy wkleić dane elementy pomiędzy poszczególne makaroniki, tak, aby klej je obtoczył. Doda to trwałości całej pracy i stanowi gwarancję, że przy użytkowaniu naszej ozdoby, baranek nie straci żadnej części ciała.
Baranek z jaja gotowy. Czyż nie jest zabawny? Wystarczy tylko dopiąć szpilką wstążeczkę i powiesić go w świątecznym domu. Dzieci będą na pewno zachwycone.
Jak widać stworzenie własnej, oryginalnej ozdoby świątecznej nie jest ani trudne, ani drogie, ani bardzo pracochłonne. Zachęcam do uruchomienia wyobraźni i tworzenia czegoś z niczego. Będzie to okazja do kreatywnego spędzenia czasu z dziećmi, rodziną czy przyjaciółmi. Satysfakcja gwarantowana!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here