Wielkanoc to niekomercyjne święta

  344

  Do Wielkanocy zostało jeszcze niespełna kilka dni. W Kościele katolickim, święta poprzedzone są 40 dniowym okresem Wielkiego Postu. W ostatnim jego tygodniu w kościołach odbywają się uroczystości Triduum Paschalnego, a w Wielką Sobotę tradycyjnie święcone są pokarmy. W koszyczkach nie powinno zabraknąć chleba, szynki, przypraw: pieprzu i soli, wędzonej kiełbaski, a także jajek i tradycyjnego, symbolicznego baranka.

  W pierwszym dniu świąt, po Mszy św. rezurekcyjnej przygotowywane są uroczyste śniadania, podczas, których biesiadnicy dzielą się świątecznymi, poświęconymi pokarmami. Drugiego dnia świąt, do południa powinien trwać śmigus-dyngus, czyli oblewanie się wodą. W niektórych miastach czy wsiach tradycja ta jest podtrzymywana bardzo intensywnie – wodne walki trwają nawet do wieczora.

  Bardzo lubimy święta, bo jest to dla nas okazja, żeby spotkać się z rodziną lub ze znajomymi, porozmawiać, zrelaksować się, miło spędzić czas przy dobrym jedzeniu. Niektórzy są bardzo przywiązani do tradycji, inni z kolei chcą wykorzystać wolny czas na wyjazd poza miejsce zamieszkania.

  W domu czy na wyjeździe?

  O ile wiele osób uważa, że Boże Narodzenie należy spędzać w domu z rodziną i wyjeżdżają na zimowy wypoczynek już po Wigilii lub w ogóle po świętach, to Wielkanoc chętniej spędzamy poza domem. Na urządzenie świąt w domu wydajemy średnio niecałe 400 zł, a wyjazd to spory wydatek. Trzydniowe wyjazdy do pensjonatów w góry można wykupić już za 100 zł od osoby. Są także droższe oferty, a te w luksusowych ośrodkach to koszt nawet 1,5 tys. zł za osobę.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here