Co każdy powinien wiedzieć o jajku i kurze, która go zniosła?

627
Fot: www.facebook/tara
Fot: www.facebook/tara - Zwierzęta trzymane w złych warunkach, w zbyt dużej ilości, wydziobują pióra sobie i innym kurom.

Dlaczego należy jeść jajka?

Jajka kurze znają wszyscy – są źródłem najbardziej wartościowego białka, zawierają też bardzo dużo minerałów i witamin. Są niezbędne w kuchniach całego świata, stanowią składnik bardzo wielu potraw. Można je spożywać również w postaci samodzielnych dań. Jest wiele powodów, dla których jajka należy jeść, oto niektóre z nich: 1. Zawierają ogromną ilość składników odżywczych. W ich skład wchodzą witaminy: A, E, D, K, B2, B9, B12, oraz składniki mineralne: fosfor, potas, wapń, żelazo, cynk, magnez, selen i jod. Są również źródłem choliny niezbędnej do prawidłowego działania mózgu; 2. Są źródłem pełnowartościowego łatwo przyswajalnego przez organizm białka; 3. Zawierają niewiele kalorii, a więc sprzyjają odchudzaniu i pomagają zachować szczupłą sylwetkę; 4. Można je przygotowywać w kuchni na tysiące różnych sposobów; 5. Zawierają lecytynę, która ogranicza odkładanie się w organizmie cholesterolu i redukuje ryzyko związane z występowaniem chorób układu krążenia.

Co dobrze jest wiedzieć o jajkach?

Wobec zbliżających się Świąt Wielkanocnych wiele gospodyń planuje już menu, którego głównym składnikiem będą właśnie jajka. Henryka Bielecka, ekspedientka w sklepie JAJA w Trzebnicy radzi: – Aby jajka dobrze się gotowały do wody trzeba dodać soli lub octu. Jajka będą się dobrze obierały i nie wypłyną z pękniętej skorupki. Gotowane zawierają najmniej kalorii, sadzone lub smażone znacznie więcej. Polecam jajka mniejsze, pochodzące od młodych kurek: mają bardziej wartościowe żółtka i zawierają mniej cholesterolu. Najlepszym sposobem barwienia jajek na Wielkanoc jest gotowanie ich w łupinach z cebuli, będą miały ładny, naturalny brązowy kolor, tym ciemniejszy, im więcej łupin użyjemy. Jest to najbardziej ekologiczny barwnik spożywczy – mówi sprzedawczyni.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here