Naprawa uszkodzonego pojazdu

119

Jeżeli nasz samochód został uszkodzony częściowo, to możemy zdecydować się na rozliczenie według jednej z dwóch metod, a pierwsza z nich to metoda kosztorysowa. W przypadku rozliczenia szkody „na kosztorys” ubezpieczyciel określa, jakie elementy należy wymienić, jaki jest koszt ich zakupu oraz jaki jest koszt wymiany i na tej podstawie wypłacane jest odszkodowanie. Właściciel samochodu wtedy samodzielnie wybiera warsztat dokonujący naprawy, dostawcę części etc.

Metoda kosztorysowa bardzo często traktowana jest jako sposób zarobienia na szkodzie, ponieważ w potocznej opinii poszkodowani biorą odszkodowanie, naprawiają samochód powierzchownie, lub nie naprawiają go wcale, resztę pieniędzy przeznaczając na konsumpcję. Nawet jeżeli tak się dzieje, to jest indywidualną sprawą poszkodowanych,

Druga z metod rozliczenia szkody częściowej to metoda bezgotówkowa. W takim przypadku poszkodowany wstawia samochód do wybranego przez siebie warsztatu (na przykład autoryzowanego przez producenta) i po jakimś czasie odbiera samochód naprawiony. W takim przypadku rozliczeniem kosztów naprawy zajmuje się warsztat. Uwaga! Warsztaty zastrzegają sobie, że jeżeli ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów naprawy (całości lub części) to koszty te pokryje poszkodowany.

Więcej na następnej stronie…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here