Ruszył sezon wędkarski

671
W stawie żyje około 50 różnych gatunków ryb.

O pielęgnacji zbiornika wodnego opowiedział nam dr Jan Błachuta – ichtiolog i członek klubu wędkarskiego w Wiszni Małej.

Gałęzie, które podczas zimy wpadły do wody, przeniesiono w jedno miejsce aby nie przeszkadzały wędkującym. Pozostawiono je w wodzie, ponieważ rosną na nich drobne rośliny, w których korzeniach składają ikrę niektóre ryby. Na gałęziach pozostawionych w wodzie rozwijają się również gąbki filtrujące wodę.

Czystość wody będzie zapewniać również tama, zbudowana ze snopków słomy. Będą one filtrować główny dopływ wody. Filtracja nie będzie tylko mechaniczna. Będzie się odbywać również dzięki specjalnym grzybom wodnym rozwijającym się na mokrej słomie, które oczyszczają wodę.

Ruszył sezon wędkarski

Na terenie wokół stawu gniazduje populacja wilgi. Na drzewach mieszka około 10 par lęgowych tego zagrożonego ptaka. Jego obserwacje, według pana Jana, najlepiej prowadzić w maju. Panowie prowadzący pracę porządkowe zaznaczali, że pozostawiają jego tereny mieszkalne nienaruszone.

W stawie, jak powiedział prezes klubu Czesław Kwaśniewski, żyje około 50 różnych gatunków ryb. Największą populację stanowią kolejno: karpie, amury i karasie. W tym roku zarybiono staw sandaczami; to drapieżniki, które zjadając małe ryby, pozytywnie wpływają na czystość akwenu.

Rekordem, jeśli chodzi o wielkość ryby wyłowionej ze stawu w Wiszni, może pochwalić się  Tadeusz Kryczka – był to karp ważący 26 kilogramów. W stawie widziano także olbrzymie sumy. Według relacji wędkarzy mają one około 1,6 metra długości. Nikomu nie udało się jednak żadnego złowić.

Ruszył sezon wędkarski

Klub wędkarski ma około 50 członków. Wpisowe kosztuje 50 zł, a roczna stawka to 300 zł. Od czerwca będzie możliwy połów komercyjny. Jednorazowe wejście na teren łowiska będzie kosztować 30 zł. W cenę biletu wliczone są także złowione ryby – nie trzeba dodatkowo za nie płacić.

Sezon wędkarski kończy się w zależności od pogody: w październiku lub listopadzie.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here