Jeż w naszym ogrodzie

1241

Jeż słynie z kolców, ma ich około pięciu tysięcy. Są to przekształcone włosy, złożone z tej samej substancji, co nasze włosy i paznokcie. Kolce te stanowią doskonałą ochronę przed wrogiem, nie chronią jednak przed zimnem i dlatego już w październiku jeże układają się do snu zimowego, aby w kwietniu wyjść z kryjówek z nową energią na ciepłe miesiące roku.

Rozwój cywilizacji sprawia, że jeż ma coraz mniej miejsca dla siebie, ale ponieważ nie jest specjalnie wymagający, może zamieszkać w…naszym ogrodzie. Jeżeli ogród będzie prowadzony zgodnie z zasadami ekologii, to kolczasty gość chętnie się w nim osiedli. Będzie się tam także rozmnażał.

Jeż lubi zarośnięte zakątki o charakterze parkowym, umiarkowanie wilgotne. Jeżeli chcemy zachęcić to sympatyczne zwierzątko do zamieszkania w naszym ogrodzie, musimy pamiętać o kilku zasadach:
1. Teren nie może być szczelnie zamknięty, aby jeż mógł się swobodnie przemieszczać po okolicy;
2. Ogród musi być zarośnięty, aby jeż miał naturalne kryjówki;
3. Dobrze byłoby, aby ogród był oddalony od uczęszczanych szlaków komunikacyjnych;
4. Teren nie jest podtapiany przez wodę i nie ma w jego obrębie zbiorników wodnych o stromych brzegach;
5. W ogrodzie jest oczko wodne o łagodnych brzegach (jeże lubią wodę);
6.  W ogrodzie nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin;
7. Pielęgnacja zieleni odbywa się z uwagą i ostrożnością (aby nie zranić zwierzątka kosiarką, grabiami itp narzędziami.
Można jeża dokarmiać karmą dla kotów i wystawiać mu wodę do picia. Gdy zbliża się czas hibernacji (snu zimowego) dobrze byłoby przygotować dla niego domek ze skrzynki o wymiarach 30x30x40 cm. Powinien mieć dwa wejścia, a w górnej ściance należy wywiercić otworki doprowadzające powietrze. Skrzynkę umieszczamy wśród gęstych krzewów.
Jeżeli jeż zadomowi się w naszym ogrodzie, będziemy mieli z tego same korzyści: wytępione owady i ślimaki i usunięte małe martwe zwierzęta.Jeżeli chcemy go obserwować, wytnijmy wśród chaszczy małą polankę. Należy jednakże pamiętać, że jeż to dzikie zwierzątko i nie należy go brać na ręce i zabierać do domu. Niech mieszka obok nas, wtedy będzie szczęśliwy!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here