Dlaczego wycinane są drzewa w Lesie Bukowym

633

Mieszkańców miasta niepokoją odgłosy wycinania drzew w Lesie Bukowym. Chodzący na spacery ludzie widują ścięte drzewa i zastanawiają się, kto i po co to robi. Obawiają się, że może to być działanie niekoniecznie służące temu pięknemu miejscu. W ubiegłym tygodniu znów zostały ścięte buki w pobliżu kościółka.

Z zapytaniem, co się dzieje w naszym lesie i dlaczego wycinane są drzewa zwróciliśmy się do Nadleśnictwa w Obornikach Śląskich, zarządcy lasów w naszym powiecie. Odpowiedzi udzielił nadleśniczy Kazimierz Pakulski: –W minionym tygodniu straż miejska z Trzebnicy poinformowała nasze biuro o drzewie, które się rozłupało i zagrażało bezpieczeństwu spacerujących. Nasi pracownicy obejrzeli je i stwierdzili, że jest tak uszkodzone, iż jedynym rozwiązaniem jest wycięcie. Tym razem było to tylko jedno drzewo –mówił nadleśniczy.

Jednocześnie Kazimierz Pakulski zapewnił, że trzebnicki Las Bukowy jest pod szczególną opieką nadleśnictwa. Przeprowadza się tam wycinki drzew, ponieważ las odradza się sam, wzrastają młode rośliny, które rozsiały się samoistnie i zadaniem leśnika jest stworzenie im dogodnych warunków do rozwoju. Usuwane są niektóre stare drzewa, aby zapewnić młodym miejsce i odpowiednie nasłonecznienie. Jest to typowe działanie mające na celu jedynie dobro lasu. Tak więc nie ma powodu do obaw. Nasz las jeszcze długo będzie cieszył spacerowiczów swoim urokiem.  Leśnicy natomiast zadbają, aby nie zagrażały im uszkodzone drzewa.

2 KOMENTARZY

  1. Las bukowy i trzebnickie stawy zostały zabite. Proszę spojrzeć na powstające osiedle przy ul Korczaka oraz drugie przy ul Oleśnickiej.To miejsce straciło już swój urok i z czym chciał startować burmistrz jeśli chodzi o statut uzdrowiska?

  2. Wycinka starych, zagrażających drzew to normalna kolej rzeczy. Niestety drzewa nie są wieczne i trzeba je wycinać, a w ich miejsce sadzić nowe. Lepiej żeby takie drzewa zostały wycięte, a miejsce, dla niektórych „straciło swój urok” niż drzewo miałoby się pod wpływem silnego wiatru na kogoś przewrócić.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here