Wapnowanie trawnika. Jak walczyć z mchem i skrzypami?

1406

Wapnowanie – ma na celu odkwaszenie podłoża i polepszenie wzrostu trawy. Ułatwia walkę z mchem i skrzypami rosnącymi wśród trawy. Wapnowanie małymi dawkami możemy przeprowadzić praktycznie o każdej porze roku, choć najlepiej wybrać okres po wegetacyjny – jesienny. Większe dawki stosujemy na glebach cięższych i zakwaszonych, mniejsze na piaszczystych. Stosować można tylko łagodne nawozy węglanowe np. dolomit lub kreda.

Do pogłównego wapnowania trawnika nie nadają się nawozy tlenkowe (wapno budowlane palone i gaszone). Nawozy wapniowe bardzo powoli przenikają do głębszych warstw trawnika, dlatego nie zaleca się wapnowania corocznego lecz w odstępie 3-4 lat. Wapnowanie polepsza odczyn gleby, poprawia jej strukturę i wpływa na lepsze przyswajanie składników pokarmowych przez trawy.

Trawy najlepiej rosną na glebie o odczynie lekko kwaśnym – pH od 6 do 7. Poniżej tej wartości gleba jest już zbyt kwaśna. Oznaką braku wapnia są wiotkie, rzadkie źdźbła oraz opanowanie murawy przez mech. Ponadto przy zbyt kwaśnym odczynie fosfor przechodzi w związki trudno przyswajalne dla roślin. Zastosowanie wapna na trawnikach, które tego nie potrzebują, może prowadzić do uszkodzeń darni, rozwoju chwastów i chorób grzybowych oraz zaniku traw szlachetnych.

Więcej na następnej stronie…

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here