Drożej za śmieci

171

Już podczas komisji, która odbywała się tuż przed sesją Rady Miejskiej w Obornikach Śląskich kwestia podniesienia opłat za odbiór odpadów był tematem najdłużej dyskutowanym.

Po pierwsze radni zdecydowali o wyłączeniu firm (odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkanych). Wątpliwości co do tej zmiany miał radny Rafał Szkwerko, który zastanawiał się jak gmina będzie mogła kontrolować czy firmy faktycznie mają podpisane umowy na odbiór odpadów, a także czy wyłączenie ich nie spowoduje, że usługa odbioru odpadów będzie droższa.

Po wyłączeniu firm z systemu, one same będą mogły wybierać z kim podpisać umowę i na jakich warunkach. Dla wielu przedsiębiorstw takie rozwiązanie może być tańsze. Firmy wywożą około 100 ton rocznie, a transport odpadów nie może się odbywać razem z odpadami od mieszkańców. Poza tym wiele firm zgłaszało nam, że w związku z tym, że śmieci odbierane są obecnie co drugi tydzień, to – zwłaszcza w przypadku gastronomii – stwarza problem jeśli chodzi o wymogi sanitarne – wyjaśniał Arkadiusz Poprawa i dodał, że również szkoły i przedszkola zostaną wyłączone z systemu, co również może dać oszczędności dla tych jednostek.

Te argumenty nie przekonały radnego Rafała Szkwerkę i postawił wniosek o przełożenie głosowania nad uchwałą, jednak większość radnych była temu przeciwna i w końcowym rozrachunku większość radnych zagłosowała za przejęciem uchwały.

Skąd ta podwyżka?

Jak tłumaczył Arkadiusz Poprawa, wpływy za odbiór odpadów muszą się równoważyć z kosztami jakie gmina ponosi za ich odbiór. Obecnie całkowity koszt to około 3,6 mln zł,  wpływy wynoszą około 2 mln, a gmina musi dopłacać do systemu około 1,6 mln zł.  – Podwyżka jest konieczna, bo pamiętajmy, że nawet nie mamy pieniędzy w budżecie, aby pokryć różnicę. W innym przypadku, jeśli nie zbilansujemy systemu, będziemy musieli rezygnować z kolejnych inwestycji, a moim zdaniem nie możemy ich przejadać – wyjaśniał burmistrz.

Początkowo szef samorządu proponował podwyżkę do kwoty 14 zł za śmieci segregowane i 25 zł za niesegregowane. Po dokładniejszej analizie i wyliczeniach wprowadził autopoprawkę do kwot na 11,50 zł i 23 złote.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]  [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here