Niezabezpieczone akta pacjentów w poczekalni

159
Wejście do przychodni jest zamknięte od zewnątrz. Jednak do ustawionych w poczekalni szafek z dokumentacją medyczną pacjentów może zajrzeć każdy.

O sprawie poinformował nas Czytelnik: – Jestem pacjentem trzebnickiej przychodni, ostatnio spotkała mnie wątpliwa przyjemność wizyty w poradni okulistycznej na ul. Milickiej. W stan osłupienia wprawił mnie widok szafek z dokumentacją pacjentów w poczekalni. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że we wszystkie zamki włożone były klucze. Dodam że nikt z obsługi tej dokumentacji nie pilnuje. Pani odpowiedzialna za rejestrację pacjentów siedzi w gabinecie z panią doktor, tylko od czasu do czasu wychodząc do pacjentów. Każdy z pacjentów znajdujących się w poczekalni może swobodnie przeglądać dokumentację innych. Mało tego, na podłodze leży karton, w którym także znajdują się karty pacjentów; jak się domyślam są to karty osób, które były na wizycie i czekają w nim na segregację. Wystarczy się nachylić i bez większego problemy można sobie poczytać. Karty pacjentów zwykle zawierają nie tylko historię choroby, ale również nr PESEL, adres, nr telefonu; dane te powinny być chronione w sposób szczególny. Niedopuszczalny jest wyżej opisany stan rzeczy. Każdą instytucję obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych, a placówki medyczne również tajemnica lekarska. W moim odczuciu w tym przypadku obowiązki te zostały w sposób rażący i niedopuszczalny zaniechane.

Poradnia obecnie mieści się w pomieszczeniach zastępczych, w budynku przy ul. Milickiej 18. Do przychodni dostać się trudno, bo drzwi wejściowe są zamknięte i dopiero po dzwonku wpuściła nas pani rejestratorka. W środku od razu widać, że jest to lokal tymczasowy: w małym korytarzu kilka krzeseł tworzy poczekalnię, a pod ścianą są szafki z szufladami, w których mieszczą się teczki z dokumentami pacjentów. Szafki są pozamykane, ale w zamku każdej tkwi… klucz. Na biurko rejestratorki miejsca w korytarzu już zabrakło. Czekający na wizytę u lekarza siłą rzeczy pilnują więc dokumentów oraz… siebie, przed zbytnią ciekawością, bo wystarczy przekręcić klucz…

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here