Kto pamięta o bohaterach…

150
Trzebniczanie nieoficjalnie uczcili Żołnierzy Wyklętych.

Rzeczywiście w niedzielę 1 marca – w przeciwieństwie do ubiegłorocznych hucznych obchodów –  w mieście nie było żadnych akcentów świadczących o jakichś oficjalnych obchodach. Nawet na rondzie Żołnierzy Wyklętych nie powieszono flag lub chociażby plakatu, przypominającego tym dniu.

O święcie zapomniały władze samorządowe miasta oraz powiatu, choć tu w koalicji z burmistrzem Trzebnicy rządzi Prawo i Sprawiedliwość – partia, która niejednokrotnie odwoływała się do tradycji niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Tym razem jednak zabrakło choćby niewielkiego akcentu.

Nie oznacza to, że w Trzebnicy 1 marca nic się nie działo. W bazylice św. Jadwigi z inicjatywy Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Trzebnica  została odprawiona okolicznościowa Msza św. Po mszy wierni przeszli najpierw pod krzyż upamiętniający ofiary stalinizmu, a następnie na rondo Żołnierzy Wyklętych, gdzie rozwinięto transparent z napisem  „Cześć i chwała bohaterom”. Uczestnicy wiecu odpalili race i odśpiewali hymn państwowy.

Jak się dowiedzieliśmy Żołnierzy Wyklętych uczcili w niedzielę także przedstawiciele  ugrupowania Korwin. Złożyli oni kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here