Pianiści niepowtarzalni

877

W południe artysta zaprezentował się młodzieży, a wieczorem zagrał recital w ramach kolejnego, już 120 Wieczoru Lisztowskiego w Trzebnicy. Sala wypełniona była po brzegi, a wśród słuchaczy byli nie tylko mieszkańcy stolicy powiatu, ale także innych jego części, m.in. Prusic, Żmigrodu i Korzeńska. Recital Szymona Nehringa prowadzony był jak zwykle z wielką kulturą przez Juliusza Adamowskiego. W programie koncertu znalazły się utwory Domenico Scarlattiego, Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Karola Szymanowskiego. Wszystkie zagrane zostały w niepowtarzalny sposób, bo też Szymon Nehring pomimo młodego wieku jest artystą niepowtarzalnym. Jakie wyżyny mistrzostwa osiągnie kiedyś, jeżeli jego muzyka już dzisiaj potrafi wyzwolić takie emocje?

Rozmowy słuchaczy w czasie przerwy dotyczyły głównie przyszłości koncertów i tego czy Starostwo Powiatowe znajdzie fundusze na ich kontynuację. Pytani o to, co dają im muzyczne spotkania słuchacze mówili m.in. tak: – Koncerty mnie wzbogacają duchowo, pomagają odzyskać równowagę ducha zachwianą czasem codziennymi problemami.  A Trzebnica jest w końcu miastem powiatowym i zasługuje na to, by gościli tu wielcy artyści (Anna Wilska)… – Każdy koncert jest niekwestionowanym wydarzeniem artystycznym. W dzisiejszym zmaterializowanym świecie, w dobie powszechnej komercjalizacji, koncerty dają poczucie komfortu intelektualnego i niezapomnianych doznań artystycznych (Krystyna Kubiszyn).

Miejmy nadzieję, że te opinie zostaną uwzględnione przez nowe władze Starostwa Powiatowego przy podejmowaniu decyzji o organizacji dalszych koncertów. Na środowym  koncercie artyści wystąpili nieodpłatnie, a pozostałe koszty (poza afiszami) pokryte zostały przez Towarzystwo Lisztowskie.

W marcu na Wieczorach Lisztowskich wystąpi  ZBIGNIEW RAUBO – profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat międzynarodowych konkursów: im. F. Busoniego w Bolzano (1991), im F. Liszta w Utrechcie (1992) oraz Konkursu im K. Szymanowskiego w Łodzi (1987). Jego koncerty odbędą się w piątek 13 III, godz.18.30 w Obornikach Śl. – Salonik Czterech Muz, 14 III w Brzegu oraz 16 III (poniedziałek, godz. 18) w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. A kiedy wielka pianistyka wróci do Trzebnicy? Wierzmy, że stanie się tak 21 kwietnia, kiedy zaplanowane są koncerty niezwykle utalentowanej młodej pianistki Rozalii Kierc.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here