To szczęście być lekarzem, takie mam wrażenie

1908

NOWa: – Panie doktorze z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci 

PF: – Specyfika mojej pracy wiąże się z tym, że mam do czynienia bardziej z mężczyznami niż z kobietami. Pacjentki też się zgłaszają, najczęściej z problemami nietrzymania moczu czy nawracającymi infekcjami układu moczowego. Zauważyłem, że panowie mówią coraz pewniej i częściej o swoich problemach związanych z przerostem gruczołu krokowego czyli o schorzeniach prostaty. Dobrze, że powoli rośnie świadomość konieczności badań profilaktycznych, ponieważ rak prostaty jest najczęstszym i najpopularniejszym nowotworem, który występuje u mężczyzn w Polsce. Wykrywalność jest na poziomie 9 tysięcy przypadków w skali roku. Nie biorąc pod uwagę osób palących, jest to nowotwór numer jeden u mężczyzn. Aktualnie prowadzone są też akcje profilaktyki raka. Istotne, aby uświadomić panom, że wczesna ocena poziomu P S A pomaga wykrywać nowotwory we wcześniejszym stadium. Powiem, że w każdym tygodniu pracy diagnozuję kolejne przypadki raka prostaty. Przerost prostaty czyli schorzenie związane ze starzeniem się, to najpowszechniejsza dolegliwość męska.

NOWa: – Wiadomo, że panowie bardziej dbają o swój samochód niż o swoje zdrowie i częściej zaglądają do warsztatu, zamiast iść do lekarza i zrobić badania. Jak ich przekonać o konieczności profilaktyki i dbania o swoje zdrowie?

PF: – Podstawowa sprawa to zweryfikowanie czy u męskich przodków w rodzinie wcześniej był wykrywany rak prostaty. Istnieje ryzyko wystąpienia nowotworu u dzieci czy wnuków. Każdy mężczyzna powyżej 50 roku życia powinien zacząć kontrolować poziom P S A. Dotychczas nie wynaleziono niczego innego wykrywającego raka prostaty. To proste badanie, pobranie krwi. Rak prostaty nie boli, a panowie nie mają świadomości, że chorują na nowotwór. Później kiedy w końcu robią badania, okazuje się, że jednak … i są zaskoczeni.

W Lubinie wprowadzono interesujący program, który być może władze powiatu trzebnickiego zechcą też wykorzystać. To badanie rozłożone na trzy lata, obejmujące męską  część mieszkańców gminy Lubin, w przedziale wiekowym 50- 65 lat. Badania finansuje powiat, może się zgłosić każdy mężczyzna w podanym wieku. Dzięki temu wykryłem kilka takich przypadków. Panowie przychodząc do mnie uważali, że nic im nie jest, a jednak wynik pokazał co innego. Wiadomo, że wczesne wykrycie choroby i wprowadzenie leczenia daje lepsze rezultaty.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here