Jak nie dać się oszukać?

207

By chronić obywateli, a w szczególności osoby starsze, przed podobnymi zdarzeniami zorganizowane zostało spotkanie pod hasłem „Uwaga na oszustów”. Prowadziła je asp. sztab. Iwona Mazur, a dotyczyło najczęstszych metod, jakimi posługują się oszuści i rad jak się przed nimi chronić. Wykład odbył się  23 lutego w OKSiR w Wiszni Małej.

Pierwsza z przytoczonych na wykładach metod polega na przebieraniu się oszustów za osoby z różnych instytucji, policjantów, służbę zdrowia, ludzi sprawdzających liczniki wody. Oszust wpuszczony do domu, stara się oddalić od gospodarza. Prosi np. o szklankę wody. Gdy udaje mu się zostać samemu, okrada mieszkanie i ucieka. Pani Iwona radzi, żeby gdy przychodzi do nas ktoś z instytucji, powinniśmy go przede wszystkim wylegitymować. Każdy pracownik publiczny, który przychodzi do czyjegoś domu, musi mieć odpowiednie dokumenty. Poza tym nigdy nie powinniśmy zostawiać obcych osób samych w naszym mieszkaniu.

Kolejnym sposobem, w jaki działają oszuści, jest tzw. metoda „na wnuczka”. Oszust dzwoni do starszej osoby i przedstawia się jako wnuczek. Mówi, że jest w nagłej potrzebie finansowej, a po ewentualną pożyczkę przyjdzie jego znajomy, gdyż on sam nie może się nigdzie ruszyć. Radą jest, by nigdy nie dawać pieniędzy obcym, a w razie podobnego telefonu, zawsze zadzwonić do innych członków rodziny (lub na policję) i zapytać o wiarygodność sytuacji.

Inną metodą oszustwa jest sprzedaż produktów po „okazyjnej cenie”. Do starszej osoby przychodzi domokrążca i pokazuje swój towar. Często ma ze sobą ulotki, katalogi, dzięki którym udowadnia, że rynkowa cena danego towaru jest znacznie wyższa niż ta, którą sam proponuje. Mówi, że aby go kupić, trzeba najpierw wpłacić zaliczkę, a towar zostanie dostarczony później pocztą. Niestety towar po wpłaceniu zaliczki nigdy nie trafia do nabywcy. Radą jest, aby tego typu transakcje przeprowadzać tylko w siedzibie firmy i zawsze prosić o dokument potwierdzający zakup.

Pani Iwona przestrzega także przed zostawianiem otwartych drzwi do mieszkania. Zdarza się, że złodzieje czekają na klatce schodowej i gdy zobaczą, że ktoś wracając do domu nie zamknie za sobą drzwi, wykorzystują okazję i wchodzą do mieszkania. Zdarza się także, że złodzieje wywołują z mieszkania pod przeróżnymi pretekstami. Rada – zawsze zamykać na klucz drzwi od mieszkania, a pieniądze trzymać w banku.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here