Czas matur i egzaminów

140

Mówi się, że matura to egzamin dojrzałości. Zdają go dorośli już uczniowie, którzy muszą podjąć decyzję, co po szkole średniej będą dalej robić w życiu. Wiele zależy właśnie od tego, czy i jak zdadzą maturę. Organizacja systemu oświatowego sprawia, że nie jest to ich pierwszy egzamin, bo już jako szóstoklasiści musieli napisać „sprawdzian”, a potem zdać egzamin gimnazjalny (na zakończenie edukacji w gimnazjum), potem jest matura, a potem, jeśli wszystko idzie zgodnie z planem – kolejne sesje na studiach.

Na koniec gimnazjum – egzamin

Egzamin gimnazjalny ma za zadanie pokazać, jaką wiedzę w szkole ponadpodstawowej zdobyli uczniowie. Ponieważ nauka w gimnazjum jest obowiązkowa, ten etap nauczania powinien ukończyć każdy. Trzyletnia nauka kończy się egzaminem, do którego musi podejść każdy absolwent.

Oczywiście im lepiej uczeń wypadnie na egzaminie, tym ma większe szanse na przyjęcie do lepszego liceum, ale trzeba pamiętać, że nie każdy chce kontynuować naukę w liceum, dlatego dla wielu uczniów wynik egzaminu nie ma znaczenia. Co ważne, uczniowie nie otrzymują ocen z egzaminu, ale punkty za każdą jego część – mówi Wojciech Wróbel, naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy i dodaje, że w tym roku harmonogram egzaminów przedstawia się następująco: – Egzamin gimnazjalny rozpoczyna się już 21 kwietnia od części humanistycznej, która będzie obejmowała historię i wiedzę o społeczeństwie, a następnie  język polski. Kolejnego dnia, 22 kwietnia zostaną przeprowadzone egzaminy części matematyczno-przyrodniczej, najpierw z przedmiotów przyrodniczych, a potem matematyki. W każdej szkole, pierwszy egzamin będzie się rozpoczynał o godz. 9, a kolejny o godz. 11. W trzecim dniu egzaminu, czyli 23 kwietnia, uczniowie będą wykazywali się znajomością języka obcego, nowożytnego. I tu mogą wybrać, czy chcą zdawać go na poziomie podstawowym, czy też rozszerzonym. Wyniki tych egzaminów zostaną przekazane do szkół w drugiej połowie czerwca – mówi Wojciech Wróbel.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0][/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here