Potrzebny kompromis w powiecie: Marek Koliński na starostę?

1259

– Starosta Wysocki nie przyjął projektu przygotowanego przez poprzedni Zarząd Powiatu, zakładającego dalsze działania na rzecz przebudowy skrzyżowania w Krynicznie. I zagrożenie, że ta inwestycja nie wystartuje w 2015 r., jest niestety bardzo realne. Przypomnę, że jest już projekt budowy lewoskrętu na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 z drogami powiatowymi. Poprzedni zarząd PO – PSL zdecydował zaś, że przejmie tę inwestycję od GDDKiA, bo po oddaniu drogi ekspresowej S5, dawna krajowa „piątka” i tak stanie się drogą samorządową, zatem nie ma na co czekać. Wykonany projekt daje szanse na przebudowę skrzyżowania w Krynicznie już w tym roku. Na sesji zadeklarowałem radnym koalicji pomoc w tej sprawie. Zwłaszcza, że politycy z komitetu Marka Długozimy walczący o miejsca w radzie powiatu w kampanii wyborczej zgłaszali projekt podobny do pomysłu PO. Dlatego podczas ostatniej sesji rady słusznie zauważyła radna PO z gminy Wisznia Mała Marzanna Jurzysta-Ziętek, że dziś PO i radni Marka Długozimy mają 13 radnych, mogą więc razem dotrzymać obietnicy poprawienia sytuacji na skrzyżowaniu w Krynicznie.

Czy Pana zdaniem możliwe jest kompromisowe wyjście z tego powiatowego pata politycznego?

– Tak. Ale wiele zależeć będzie od woli zmian u obecnych koalicjantów. Muszą sobie już zdawać sprawę, że rządzenie z minimalną przewagą jednego głosu, na dodatek zdobytego w niejasnych okolicznościach po przejściu Sławomira Błażewskiego z PSL na stronę starosty z PiS, będzie trudne. Kryzysy, jak ten z budżetem, będą się powtarzać. Z kolei wielu wyborców Marka Długozimy w rozmowach ze mną wyraziło niezadowolenie z faktu, że burmistrz Trzebnicy oddał w powiecie władzę PiS-owi. Proszono mnie, abyśmy postarali się zakończyć konflikty i stworzyli koalicję PO z komitetem Marka Długozimy. Dlatego zamierzamy zaproponować radnym wybranym z listy Marka Długozimy zmianę starosty. I teraz od dobrej woli burmistrza Trzebnicy będzie zależało, czy utrzyma władzę w powiecie w rękach PiS, czy postawi na wielką koalicję z PO i PSL.  

Na jakich zasadach miałaby powstać ta nowa koalicja?

– Propozycja nie jest nowa. Tuż po wyborach i zawiązaniu porozumienia PO-PSL proponowaliśmy Markowi Długozimie wejście do tej koalicji z jego radnymi. Faktem jest, że PO jako ugrupowanie, które wygrało wybory, chciało kontynuować pracę swojego starosty Roberta Adacha. To nie zostało zaakceptowanie. Dziś sytuacja się znacznie różni. Uważam, że PO może poprzeć na funkcję starosty kandydata wskazanego przez radnych z komitetu burmistrza Długozimy lub PSL. Sam mogę wskazać takie kandydatury. To np. były starosta i przewodniczący rady powiatu Marek Koliński, czy radna powiatowa Małgorzata Matusiak. Ciekawym kandydatem jest Marek Koliński, bo łączy on wszystkie środowiska, które mogą stworzyć wielką koalicję w powiecie. To członek PSL, dobrze współpracował z PO w minionej kadencji jako przewodniczący rady powiatu, a teraz jest radnym miejskim z listy Marka Długozimy. PO zależy na zakończeniu konfliktów personalnych ze środowiskiem Marka Długozimy i z nim samym. Uważam, że potrzebny jest kompromis, który pozwoli spróbować wrócić do znanej sprzed lat dobrej współpracy na rzecz naszych samorządów.

4 KOMENTARZY

  1. Oj tam oj tam ważny jest cyrk i kasa na koncie, a przy tym dobra zabawa. Buraki dorwały się do władzy puszą się i gryzą aż w końcu sami siebie zagryzą. Dopiero wtedy zapanuje: spokój, szczęście, ład i dobrobyt. Co za oszołomy są w tym pisi.

  2. Pan Łapiński przespał 4 lata i teraz w roku wyborczym będzie tworzył „nowe /stare” koalicje :)))))) . Bardzo chętnie spotkam się na spotkaniu wyborczym i zapytam jak Pan Poseł głosował w sprawie wieku emerytalnego i parę jeszcze innych spraw :).
    Żałosne jest to , że to całe politykierstwo przeniosło się z Warszawki na poziom lokalny. Tu potrzebna jest praca dla społeczeństwa i do tego potrzebujemy otwartych i pracowitych ludzi . Odnosząc się do „propozycji” Pana Posła – Pan Koliński już miał swoja szansę podziałania dla lokalnej społeczności – więc zanim zacznie ponownie to chętnie wysłucham co takiego zrobił gdy miał taką możliwośc.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here