Potrzebny kompromis w powiecie: Marek Koliński na starostę?

1259

Nowa Gazeta Trzebnicka: – Starosta Waldemar Wysocki (PiS) i popierający go radni PiS nie wpisali do budżetu powiatu na 2015 r. ważnych projektów drogowych. Jak Pan ocenia wydarzenia podczas ostatniej sesji Rady Powiatu?

Poseł Marek Łapiński: – Byłem na ostatniej sesji Rady Powiatu Trzebnickiego i polityczne wydarzenia, do których doszło podczas obrad, mocno mnie zaskoczyły. Wszystko przez konflikt wokół budżetu powiatu, który udało się przyjąć dopiero podczas nadzwyczajnej sesji rady. Wcześniej, na pierwszej sesji w miniony piątek, tzw. budżetowej, koalicji rządzącej powiatem zabrakło głosów, by przegłosować najważniejszą uchwałę w tym roku.

PO nie poparła tej uchwały, a Pan podczas sesji Rady Powiatu był krytyczny wobec starosty Wysockiego. PiS, piórem sekretarza powiatu Artura Kani na stronie powiatu trzebnickiego, twierdzi że to kuriozalne, bo przecież nad budżetem pracował poprzedni Zarząd Powiatu, ze starostą z PO. Skąd zatem ten brak poparcia, gdy PO straciła władzę?

– W budżecie powiatu trzebnickiego na 2015 r. nie zabezpieczono wkładu własnego powiatu na remonty dróg planowanych w Ujeźdźcu, Kaszycach, Powidzku oraz w Szymanowie, a dotacje te powiat otrzymał formalnie już po przekazaniu projektu budżetu, a więc po 15 listopada. Jedyna forma ich wpisania dziś, to autopoprawka zarządu, ale nowy zarząd takiej decyzji nie podjął, mimo, że powiat dostał dofinansowanie od rządu na te inwestycje. Dlatego PO i PSL nie mogły poprzeć tego budżetu. Powiat trzebnicki ma już zapewnione dofinansowanie kilku projektów drogowych w ramach Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych. W marcu br. trzeba podpisać umowę z urzędem wojewódzkim i uruchomić przetargi, aby te inwestycje ruszyły. Nie rozumiem, dlaczego nowy starosta odrzucił słuszne wnioski opozycji, aby w budżecie powiatu na 2015 r. zabezpieczyć wkład własny na te inwestycje. Co dziwi najmocniej, wbrew interesom swoich gmin zagłosowali nawet radni w nich mieszkający!

PO zarzuca też nowemu staroście, że odrzucił projekt zmian na skrzyżowaniu w Krynicznie.

4 KOMENTARZY

  1. Oj tam oj tam ważny jest cyrk i kasa na koncie, a przy tym dobra zabawa. Buraki dorwały się do władzy puszą się i gryzą aż w końcu sami siebie zagryzą. Dopiero wtedy zapanuje: spokój, szczęście, ład i dobrobyt. Co za oszołomy są w tym pisi.

  2. Pan Łapiński przespał 4 lata i teraz w roku wyborczym będzie tworzył „nowe /stare” koalicje :)))))) . Bardzo chętnie spotkam się na spotkaniu wyborczym i zapytam jak Pan Poseł głosował w sprawie wieku emerytalnego i parę jeszcze innych spraw :).
    Żałosne jest to , że to całe politykierstwo przeniosło się z Warszawki na poziom lokalny. Tu potrzebna jest praca dla społeczeństwa i do tego potrzebujemy otwartych i pracowitych ludzi . Odnosząc się do „propozycji” Pana Posła – Pan Koliński już miał swoja szansę podziałania dla lokalnej społeczności – więc zanim zacznie ponownie to chętnie wysłucham co takiego zrobił gdy miał taką możliwośc.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here