Walory turystyczne gminy Trzebnica

376
Walory turystyczne gminy Trzebnica.
Walory turystyczne gminy Trzebnica.
Walory turystyczne gminy Trzebnica.

Historycznym szlakiem cystersów i nie tylko

 Trzebnica należy do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, skupiającego polskie miasta i regiony, w których możemy zobaczyć historyczne obiekty cysterskie – tym samym Trzebnica przynależy do Europejskiego Szlaku Cysterskiego, prowadzącego trasę przez dawne i współczesne opactwa cysterskie. Klasztor cysterski w Trzebnicy powstał dzięki Henrykowi I Brodatemu i jego żonie, Jadwidze Śląskiej – Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej jest ważnym obiektem turystycznym, popularnym nie tylko w granicach naszego kraju.

Zabytki kultury chrześcijańskiej na malowniczym tle

Możliwe jest połączenie szlaku historyczno-edukacyjnego z odpoczynkiem na łonie natury i podziwaniem przyrody trzebnickich okolic – warto wybrać się na pieszą wycieczkę siedmiokilomtrową trasą Dużej Ścieżki Świętej Jadwigi. Zwiedzanie ścieżki prowadzi przez malownicze wzgórza trzebnickie, które sprzyjają wycieczkom rowerowym i podziwaniu trzebnickiej panoramy z tzw. Kociej Góry. Dla głęboko wierzących taka wycieczka może być również strawą duchową – na Ścieżce Świętej Jadwigi znajdują się kamienie kontemplacyjne, które uwieczniają zasługi i cnoty św. Jadwigi Śląskiej. Z kolei Muzeum Kultu Św. Jadwigi warto odwiedzić podczas obchodzenia Dni Kultury Chrześcijańskiej, kiedy organizowane są specjalne wystawy. Relaks na łonie przyrody można odbyć również podczas odwiedzin Kościółka w Lesie Bukowym – tylko czy podziwiać faunę i florę budzącą się podczas wiosny, czy zatopić się wzrokiem w śnieżnych krajobrazach leśnych zimową porą?

Muzeum u Kowalskich 

Warto odwiedzić również Małe Muzeum Ludowe u Kowalskich i Muzeum Regionalne. Marian Kowalski osobiście zbierał i przechowywał przedmioty sztuki i kultury ludowej przez lata: przedmioty codziennego użytku, meble, zabawki, stroje ludowe, sprzęty rzemieślników i rolników. Z czasem osobista pasja nabrała wymiarów ogromnej kolekcji, która dzisiaj przedstawia zmieniającą się przez lata kulturę ludności dolnośląskiej i relikty dawnych lat.

Artykuł powstał we współpracy z Grafton.pl, gdzie dostępne są oferty pracy w woj. dolnośląskim: http://www.grafton.pl/oferty-pracy/dolnoslaskie/.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here