„Zima, wiosna w mojej wyobraźni”

380

Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodyczno-Programowego od kilku lat organizuje spotkania mające na celu wspieranie działań edukacyjnych szkół oraz innych placówek oświatowych. Wystawa „Zima, wiosna w mojej wyobraźni” ma na celu wykształcenie u młodego czytelnika nawyku sięgania po literaturę. Jednocześnie zachęca młodzież i dzieci do czytania poezji i czerpania z niej zarówno przyjemności wynikającej z obcowania z literaturą, jak i wiedzy o naszym regionie i ludziach tu żyjących. Wiersze, w oparciu o które powstały prace plastyczne, napisała Julianna Michorczyk, mieszkanka Sulisławic w pobliżu Trzebnicy. Jej poezje słowami malują piękno Ziemi Trzebnickiej, opowiadają o wielkiej  miłości do regionu i o ludziach  tu żyjących. Zaproszonych na wernisaż gości powitała Cecylia Śmieszkowska, dyrektorka PODM-P. O wrażenia artystyczne postarały się dzieci z Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały  w Trzebnicy, które zaśpiewały piosenki z tekstami Julianny Michorczyk. Akompaniowała im autorka muzyki Magdalena Marszałek. Po tym krótkim programie zgromadzeni goście mogli przystąpić do podziwiania wystawy, na której znalazły się prace dzieci z Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały  i Centrum Edukacji i Zabawy „Słoneczko” oraz młodzieży z Zespołu Szkół przy Szpitalu im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Prace są bardzo zróżnicowane, ponieważ namalowały je dzieci i młodzież w różnym wieku. Są bardzo piękne, świadczą o wielkiej wrażliwości i talencie ich autorów. Zapowiadają przynajmniej kilku utalentowanych plastyków. Na szczególne zainteresowanie zasługują  dzieła gimnazjalistów, bardzo już dojrzałe, działające na wyobraźnię odbiorcy w szczególny, wywołujący emocje sposób. Można na nie patrzeć z różnej perspektywy i za każdym razem odbiera się inny przekaz. Trzeba to zobaczyć – i poczuć.

Na wernisażu zabrakło Julianny Michorczyk, naszej pani Joli, poetki trzebnickiej. Stan zdrowia nie pozwolił jej na przybycie. Z wielką przyjemnością zatem przekazujemy jej słowa skierowane do gości wernisażu: Chciałabym gorąco podziękować pani dyrektor Cecylii Śmieszkowskiej za zaproszenie mnie do współudziału w wystawie. Będzie to ostatnia wystawa w moim życiu zawodowym, ponieważ w tym roku przechodzę na emeryturę. Z tego miejsca pragnę również serdecznie podziękować pani dyrektor Beacie Szadkowskiej, bo to dzięki jej namowom mój talent mógł wyjść z szuflady. Zawsze służyła mi radą i pomocą, a jej konstruktywna krytyka pozwoliła moim wierszom osiągnąć właściwą formę. To dzięki jej szczerym opiniom mogłam rozwinąć skrzydła. Podziękowania należą się również moim koleżankom: Basi Wilczek, Kasi Celmer, Lucynie Wiśniewskiej, Jadwidze Grędzie, Małgosi Cymerman, Basi Król i Małgosi Wcisło za pomoc w organizacji wystawy. Co do moich planów literackich, to ukończyłam właśnie pracę nad materiałem do kolejnego tomiku, zupełnie innego niż dotychczasowe, bo z płytą. Muzykę do piosenek skomponowała Magda Marszałek, z którą współpracuję od wielu lat.

Wystawę można zobaczyć w salach Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodyczno-Programowego (Biblioteka Pedagogiczna) w Trzebnicy przy ulicy Nowej 1 (wejście od ulicy Wrocławskiej).

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here