Ile mamy zapłacić za śmieci?

174

Z prośbą o wyjaśnienie sprawy: w jakiej wysokości należy zapłacić „podatek śmieciowy” zadzwoniła do nas pani Mariola, mieszkanka Obornik Śląskich.

Ponad półtora roku temu weszła „ustawa śmieciowa” i zmieniły się zasady na jakich płacimy za odbiór śmieci. Na początku poprzedniego roku otrzymaliśmy pismo od burmistrza, w którym zawarta była informacja, że opłata za odbiór śmieci nie zmienia się. Teraz mamy już luty, a mieszkańcy gminy nie otrzymali żadnej decyzji. Nie wiem w jakiej wysokości mamy teraz płacić „podatek śmieciowy” i czy w ogóle mamy go uiszczać, bo na poprzednim dokumencie było napisane, że stawki obowiązują do końca 2014 roku – pyta oborniczanka.

– Stawki pozostają takie same jak w poprzednim roku – odpowiada Leszek Pawlak, sekretarz Obornik Śląskich. – Takie same stawki na pewno będą obowiązywały przez cały pierwszy kwartał 2015 roku. Stawki za odbiór śmieci uchwala rada i dopóki nie ma nowej uchwały, obowiązuje poprzednia. Teraz prowadzone są wyliczenia i kalkulacje, bo wiadomo, że opłaty w takiej wysokości jak teraz są niewystarczające i gmina musi dopłacać do odbioru śmieci, a tego nie wolno robić. Po dokonaniu wyliczeń radni zadecydują o wysokości opłat – tłumaczy sekretarz i dodaje, że po uchwaleniu nowych stawek, mieszkańcom zostaną dostarczone nowe deklaracje, z nowymi stawkami i po zaakceptowaniu ich przez mieszkańców i podjęciu decyzji mieszkańcy zwrócą podpisane deklaracje i na ich podstawie będą naliczane opłaty. Przypomnijmy, że obecnie za segregowane śmieci oborniczanie płacą – 7 zł, a za niesegregowane – 16 złotych.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here