Czy rozbiórka może kosztować 50-100 tys. zł?

227

Pierwszy raz kwestię zapłaty za rozbiórkę łącznika poruszył na sesji Rady Powiatu były starosta trzebnicki Robert Adach, który zapytał obecnego starostę Waldemara Wysockiego, ile będzie kosztowała rozbiórka i dlaczego jej koszty ma pokrywać powiat. Pytanie o tyle ciekawe, że w kontekście ostatniej dyskusji na temat budżetu, w powiecie brakuje pieniędzy np. na drogi.

Waldemar Wysocki odpowiedział wtedy, że jeszcze nie wie ile rozbiórka będzie kosztowała, ale w związku z tym, że budynek jest własnością starostwa, to ta jednostka musi pokryć koszty. Waldemar Wysocki argumentował, że łącznik nie był w dobrym stanie technicznym, było w nim zimno, były problemy z ogrzewaniem.

O fakcie dokonania uzgodnień dotyczących rozbiórki, burmistrz Marek Długozima poinformował na swoim profilu facebookowym: Na spotkaniu zaproponowałem poddać rozbiórce łącznik, który spajał remontowaną przychodnię z budynkiem należącym do Starostwa Powiatowego. Uzyskana w ten sposób przestrzeń posłuży pod budowę 20 dodatkowych miejsc parkingowych, których tak brakuje w tym rejonie miasta. Wcześniej na ten pomysł nie zgodziły się poprzednie władze powiatu ze starostą Robertem Adachem na czele. Jednak po konsultacji telefonicznej z obecnym starostą Waldemarem Wysockim, otrzymałem zapewnienie, że nowe władze powiatu, mając na uwadze dobro i komfort mieszkańców, szybkimi decyzjami administracyjnymi wydadzą stosowną decyzję dotyczącą wspomnianego wyburzenia.

Wczoraj rozmawialiśmy z byłym starostą, który powiedział, że nie otrzymał jeszcze informacji ile może kosztować rozbiórka, ale zaznaczył, że na środę zaplanowano sesję nadzwyczajną Rady Powiatu i być może pieniądze na rozbiórkę zostaną zapisane w budżecie.

Robert Adach uważa, że rozbiórka łącznika może być dość kosztowna:

W związku z tym, że łącznik wchodzi w budynek, czyli stanowi integralną jego część, trzeba będzie zamknąć cały budynek, w którym znajduje się Urząd Pracy i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Moim zdaniem prace rozbiórkowe mogą kosztować od 50 do 100 tys. zł, tym bardziej, że trzeba będzie dobudować ścianę w miejscu, w którym łącznik wchodził w konstrukcję – mówi były starosta i zaznacza, że powiat ma swoje wydatki w tym roku, które będą dość wysokie, i dodaje –

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Mamy ostatni czas na przystosowanie Liceum Ogólnokształcącego do wytycznych straży pożarnej, tak aby budynek spełniał wymagania, bo właśnie w tym roku mija termin. Szacuję, że to będzie kosztowało kilkadziesiąt tysięcy złotych i w tym kontekście uważam, że nie powinniśmy wydatkować pieniędzy powiatu na zadania własne gminy. Jeśli burmistrz uznał, że łącznik powinien zostać rozebrany, to powinien zrobić to na własny koszt, a nie obciążać tym powiatu. Tym bardziej, że pewien czas temu łącznik został wyremontowany, zrobiono nowe opierzenie i cały czas funkcjonowała tam poradnia „K”.

Robert Adach uważa, że łącznik mógł pełnić swoją rolę dalej, a jeśli nie byłby już potrzebny ośrodkowi zdrowia, to mógłby się w nim znaleźć Punkt Porad Obywatelskich.

Powiat ma swoje zadania, musi utrzymać swoje szkoły i swoje drogi, i nie widzę potrzeby, żeby dotował tylko jedną gminę. Wolałbym wydać te kilkadziesiąt tysięcy na przystosowanie liceum. Rozbiórka łącznika to nie był warunek konieczny do modernizacji przychodni, ponieważ  w pierwotnej wersji planów przebudowy założono istnienie łącznika – podkreśla Robert Adach. Jego zdaniem nie tylko w tej kwestii starostwo „bardzo sprzyja” gminie Trzebnica.

Planuje się, że za darmo, starostwo przekaże gminie Trzebnica hektarową działkę, na ul. Milickiej, wartą kilka milionów, to mnie dziwi. Jeszcze kiedy byłem starostą zaproponowałem, żeby sprzedać tę działkę i albo dofinansować inwestycje powiatu, albo szpital, a przekazywanie za darmo czegoś gminie nie jest w interesie powiatu. Moim zdaniem widać, że starosta jest tylko marionetką burmistrza Długozimy i realizuje jego interesy, a nie koniecznie interesy powiatu i jego mieszkańców, co widać wyraźnie po podejmowanych decyzjach – dodaje były starosta.

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here