Startuje Akademia Młodego Instruktora

154

Założona w 2011 r. Fundacja może być znana głównie za sprawą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Samby „Raban Festival”, jednak niemniej ważnym kierunkiem jej działania jest promocja rękodzieła i tradycyjnego rzemiosła. Głównym przedsięwzięciem na tym polu była realizacja projektu Manufaktura Dobrych Pomysłów. Obejmował on bezpłatne warsztaty rękodzieła realizowane w Obornikach Śląskich i Trzebnicy. Ubiegłoroczna edycja projektu została zakończona wystawą i jarmarkiem rękodzielniczym, z którego relację publikowała także NOWa.

Bieżący projekt Fundacji „Raban” jest jej pierwszym działaniem skierowanym w całości do dzieci. Dzięki dotacji uzyskanej w ramach programu Akademia Orange instruktorzy z Fundacji przeprowadzą cykl bezpłatnych warsztatów rękodzielniczych, połączonych z warsztatami medialnymi. Uczestnicy poznają różne tradycyjne techniki rękodzielnicze, zaprezentowane zostaną także współczesne trendy, takie jak np. art-recykling. Wśród tematów warsztatów znajdą się m. in.: papierowa wiklina, ozdoby ze starych koszulek, tkactwo recyklingowe. Ale to nie wszystko, co zaplanowała Fundacja „Raban”. Zadaniem dzieci będzie także nakręcenie filmów instruktażowych prezentujących poznane techniki i umieszczenie ich na stworzonym przez siebie blogu. Dzięki zamieszczeniu filmów w internecie, młodzi instruktorzy będą mogli podzielić się swoja wiedzą z dziećmi z całego świata.

Projekt realizowany będzie w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 2 w Obornikach Śląskich. Placówka ta, oprócz wsparcia merytorycznego, udostępni swoje sale, tak aby możliwe było przeprowadzenie zajęć. Oczywiście dostęp do projektu będą mieli także uczniowie innych szkół.

Projekt zakończy impreza z okazji Dnia Dziecka, podczas której uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje prace oraz umiejętności, prowadząc wspólnie z instruktorami zajęcia dla swoich rówieśników. W czasie tego wydarzenia zaprezentują się także rękodzielnicy skupieni w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Kraina Wzgórz Trzebnickich”, które jest drugim partnerem w realizacji projektu. LGD wniosło ponadto wkład finansowy do projektu, bez którego niemożliwa byłaby realizacja imprezy zamykającej Akademię Młodego Instruktora.

Partnerem medialnym projektu jest Gazeta NOWa, z łam której można będzie się dowiedzieć o postępach w realizacji projektu.

Rekrutacja dzieci w wieku 8-12 lat rozpocznie się z początkiem lutego, a same warsztaty wystartują dwa tygodnie później. Udział w nich jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.fundacjaraban.org/akademia-mlodego-instruktora.

  Projekt realizowany jest w ramach programu Fundacji Orange.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here