Znamy już nominacje do Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu. Do kogo trafią statuetki?

790
Środowe obrady Kapituły.
Środowe obrady Kapituły.
Środowe obrady Kapituły.

W środę, 7 stycznia odbyło się kolejne posiedzenie kapituły, która po długich dyskusjach wybrała do każdej kategorii po trzech nominatów.

Jak co roku, wybór nie był łatwy. W niektórych przypadkach o nominacji zadecydował jeden głos. Kto otrzyma statuetkę? Wszystko wyjaśni się już 17 stycznia…

NOMINACJE ZA ROK 2014

Kategoria: BIZNES

ENERGOMONTAŻ ZACHÓD

Żmigrodzki, prężnie działający odział przedsiębiorstwa, które jest w swojej branży uznaną marką. Od lat czołowy pracodawca na terenie gminy Żmigród. Firma prowadzi budzącą uznanie politykę inwestycyjną, jest pierwszym przedsiębiorstwem, które umiejscowiło swój zakład produkcyjny w żmigrodzkiej podstrefie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Ścisła czołówka żmigrodzkiej sfery biznesowej.

OGRODY ZIMOWE „ZAŁANOWSKI”

Na początku lat dziewięćdziesiątych Henryk Załanowski wraz z synem rozpoczęli działalność, stawiając na Zachodzie pierwsze kroki w montażu ogrodów zimowych innych producentów. Rok 2008 to powrót do kraju, rozpoczęcie własnej produkcji i stałe poszerzanie oferty i rynków zbytu. Jedna z najbardziej dynamicznie rozwijająca się firm w swojej branży, oferująca wyprodukowane przez siebie rozwiązania autorskie jak i montaż u klientów. Stale rozbudowywana firma od 2014 roku ma nową siedzibę i nowoczesną halę produkcyjną.

MAREK ZALEWSKI

Żmigrodzki przedsiębiorca, żmigrodzka firma, działająca w branży budowlano –usługowej. Rozwój znaczony jest kolejnymi realizacjami, uznaniem zleceniodawców i marką. Ostatni rok był ważnym krokiem w budowaniu pozycji na rynku. Wizytówką stał się odrestaurowany, zabytkowy plac w centrum Żmigrodu. Praca wymagająca tym bardziej, że dotyczyła terenu pod nadzorem konserwatora zabytków.

Kategoria: SPORT I TURYSTYKA

ANITA TURKIEWICZ

15-letnia żmigrodzianka, wychowanka Piasta Żmigród, a  w tej chwili reprezentuje AZS Wrocław, ma już za sobą debiut w Ekstralidze Kobiet, stając się tym samym najmłodszą debiutantką w historii polskiego futbolu żeńskiego. Anita, razem z AZS Wrocław wywalczyła brązowy medal rozgrywek 2013/2014 . Jest zawodniczką drużyny do lat 17. Laureatka tegorocznej Nagrody Specjalnej Burmistrza Gminy Żmigród.

PATRYK ROSKOSZ

Niech przemówią wyniki: drugie  miejsce na Mistrzostwach Polski Cavalcanti w MMA w Luboniu, również druga lokata podczas zawodów Arena Berserkerów Szczecin 2014 , pierwsze walki zawodowe. To osiągnięcia tylko z zeszłego roku żmigrodzkiego zawodnika, który wybrał MMA. Oprócz startów w zawodach i intensywnym podnoszeniu własnych umiejętności, Patryk Roskosz prowadzi w Żmigrodzie, trzy razy w tygodniu, profesjonalne treningi, w ramach klubu Boi Team Żmigród.

ALEKSANDER WROŃSKI

Nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie, aktywny działacz sportowy i społeczny (działa m.in. na rzecz sportu masowego), mocno zaangażowany w promocję kultury fizycznej. Prowadzona przez niego drużyna siatkarska ULKS Ogień Żmigród jest drużyną trzecioligową, spod jego ręki wychodzą kolejni młodzi, zdolni sportowcy, osiągający sukcesy na prestiżowych zawodach. Jako przewodniczący Miejsko-Gminnego Zrzeszenia LZS, koordynator akcji Polska Biega w Żmigrodzie, bierze udział zarówno w organizacji imprez, nie zapominając o aktywnej pracy trenerskiej, wciąż będąc aktywnym zawodnikiem. Utalentowany szkoleniowiec i aktywny działacz sportowy. Laureat „Złotej Sowy” – tytuł Opiekuna Sportowców Roku, przyznawany przez Stowarzyszenie Oświatowe Sowa.

Kategoria: KULTURA I OŚWIATA

IZABELA MOŻDŻEŃ

Trudno zliczyć projekty, w jakich udzielała się i udziela młoda, a zarazem doceniana i rozpoznawalna żmigrodzka wokalistka. Znają ją fani jazzu, solu, nie stroni od ambitnego popu. Miniony rok to oczywiście koncerty, czyli żywioł artystki, ale także czas spędzony w studiu z formacją IM Fanki Tim, czego owocem jest debiutancka płyta, na której muzycy zaprezentowali swoje nieprzeciętne możliwości.

TEATR MIEJSKI 48

Pasja i miłość do sztuki, zaowocowała powstaniem teatru żmigrodzkiego, o którym mówienie „amatorski” zaczyna być trochę nie na miejscu. Bo mamy do czynienia z grupą, która stale się rozwija, sięgając po wymagający repertuar, mająca własną scenę w żmigrodzkiej baszcie. Każdy spektakl to kulturalne święto, bilety na każdy z nich rozchodzą się błyskawicznie. Rok 2014 był wyjątkowo płodny pod względem artystycznym, o czym świadczą kolejne premiery. Nie zapominajmy, że to właśnie dzięki Nim żmigrodzianie pokochali Mrożka, oglądając „Karola”, „Czarowną noc” i „Na pełnym morzu”.

CZOUG

Zespół metalowy, który konsekwencją, uporem, talentem i jasną wizją artystyczną wyrobił sobie mocną pozycję na scenie alternatywnej, a jego byli i obecni członkowie nie stronią od często różnych stylistycznie działań artystycznych. Dobrze naoliwiona, metalowa maszyna, na koncie doskonale przyjęta w kraju płyta długogrająca, kolejne koncerty, w tym u boku rodzimych gwiazd gatunku, stale powiększająca się grupa fanów. Najpierw Czołg, teraz CZOUG nieprzerwanie w ofensywie!

Kategoria: DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

ŁUKASZ ŻUKOWSKI

Wszyscy którzy go znają (a czy ktoś w Żmigrodzie nie zna?) mówią: „człowiek-orkiestra”. I to nie tylko dlatego, że od lat jest koordynatorem działań żmigrodzkiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która nie tylko ma charakter zbiórki m.in. na sprzęt medyczny,  ale jest też ważnym wydarzeniem kulturalnym i integrującym mieszkańców. Łukasz Żukowski to także harcerz i aktywny społecznik, który potrafi zarazić innych swoim entuzjazmem.

JANINA GALL

Zawsze pozytywnie nastawiona do ludzi, otwarta na nowe projekty, doskonale przygotowana merytorycznie. Żmigrodzianom znana choćby z działalności w naszym stowarzyszeniu „Amazonek”, harcerstwa, czy nowego, społecznego ciała doradczego – Żmigrodzkiej Rady Seniorów. Ci, którzy ją znają, podkreślają, że tyle samo energii wkłada w pomoc innym i działalność społeczną, co w unikanie rozgłosu.

FUNDACJA DLA KOBIET „DOBRA DUSZA”

To formalnie wrocławskie stowarzyszenie, na stałe już wpisało się przez swoją działalność w społeczny krajobraz Żmigrodu, m.in. dzięki działającym w nim żmigrodzianom. Warto zwrócić uwagę na szeroko zakrojone akcje profilaktyczne, związane z propagowaniem nowoczesnej wiedzy onkologicznej, czemu służy między innymi doroczna Żmigrodzka Konferencja Psychoonkologiczna czy zajęcia studyjne, m.in. z zakresu właściwego odżywiania.

Kategoria: ROLNICTWO

GOSPODARSTWO RODZINNE PAŃSTWA RYCHLICKICH

Doskonały przykład młodego rolnika, który kontynuuje z dużym sukcesem tradycje rodzinnego gospodarstwa, który zdobywał doświadczenie u boku ojca. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji warzyw (tu oczywiście specjalność lokalna – bób z Doliny Baryczy), roślin strączkowych, kukurydzy cukrowej, także zbóż.  Mówimy tutaj o produkcji na skalę przemysłową.  Gospodarstwo liczy około 100 hektarów, a dzięki sprawnemu korzystaniu ze środków  unijnych (udział w sześciu  programach, pozyskano ponad  900 tysięcy złotych) jest stale unowocześniane.

BOGUSŁAW BRUSIŁO

Przykład nowoczesnego gospodarstwa nastawionego na produkcję rolną  ale także szeroko zakrojone usługi rolnicze. Z jednej strony mamy uprawy m.in. zbóż i kukurydzy na 100 hektarach, z drugiej stale rozbudowywany park maszynowy, który zabezpiecza funkcjonowanie ogromnego gospodarstwa, umożliwia też świadczenie szerokiego pakietu usług rolniczych.

ZBIGNIEW TADEUSIAK

Gospodarstwo rolne, które zostało nastawione na konkretną specjalizację: uprawę i sprzedaż hurtową warzyw. Odbiorcy podkreślają wysoką jakość oferowanych produktów, co przekłada się na poszerzenie rynków zbytu. Gospodarstwo jest już obecnie znaczącym w skali Dolnego Śląska dostawcą hurtowym warzyw.

NAGRODA SPECJALNA

W przypadku nagrody specjalnej nie ma nominatów. Kapituła może, lecz nie musi przyznawać tej nagrody. Jeśli przyznaje, musi być to decyzja jednogłośna, ogłaszana jest dopiero podczas  Żmigrodzkiego Balu Smoka.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here