Dokarmianie zwierząt zimą

  472

  Tegoroczna zima jak na razie nie daje się we znaki w naszym rejonie. Mamy chłodne dni, ale bez śniegu co ułatwia zdobywanie pokarmu zwierzętom. Jeśli planujemy jednak dokarmiać zwierzęta to musimy robić to z głową. Gdy chodzi o zwierzynę leśną karmienie powinno zostać w rękach leśników, którzy najlepiej wiedzą co dla nich najlepsze. A wyrzucanie resztek jedzenia dla dzików jest ryzykowne i nie do końca im pomaga. Przyzwyczajają się one do tego, że można w łatwy sposób znaleźć jedzenie i później będą przychodzić, nawet wtedy gdy nie będzie jedzenia, co może mieć różne skutki.

  Jeśli chcemy pomóc to można dokarmiać także ptaki, ale i tu trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze należy zadbać o odpowiednie miejsce na karmnik. Ptak powinien czuć się tam bezpiecznie, tak jak człowiek powinien jeść w spokoju. Następna kwestia to: czym karmić ptaki? Rodzaj podawanego pokarmu zależy od tego, jakie ptaki będą odwiedzać nasz karmnik. Większość dokarmia ptaki chlebem, co na dłuższą metę im nie służy. Lepszym rozwiązaniem są ziarna, słonecznik czy kasza.

  Mamy jeszcze ptactwo wodne, dla którego również chleb nie jest dobrym pokarmem, w szczególności wrzucony do wody – kaczki powinny jeść suchy pokarm. Możemy rzucić im np. ziarna. Kaczki są roślinożerne, tak więc można dać im marchewkę czy kukurydzę. Ale zaznaczyć należy, że stałe dokarmianie kaczek może pozbawić je instynktu zdobywania pokarmu i w oczekiwaniu na człowieka będą głodować.

  Poza tym należy pamiętać, że zwierzęta to nie śmietnik i nie powinniśmy im dawać resztek naszego jedzenia, które zawiera składniki, jak np. przyprawy, które mogą im zaszkodzić. Wyrzucanie takich resztek na trawniki nie jest dla nich dobrym rozwiązaniem i na pewno nie wygląda estetycznie.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here