Chwalmy czas Bożego Narodzenia

113

W niedzielę, 18 stycznia w kaplicy dolnej trzebnickiego klasztoru  odbyło się spotkanie koncertowe. Okazją do jego zorganizowania stało się dla sióstr boromeuszek ogłoszenie przez papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego. W świątecznej scenerii pełnej bożonarodzeniowych dekoracji zgromadzeni goście mogli wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu chóru „Stanislaum” z parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu pod dyrekcją Wojciecha Kruka, który zasiadał również przy organach. Usłyszeliśmy „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, ” Przybieżeli do Betlejem”, „Jezus malusieńki” i wiele innych chwytających za serce pieśni, chwalących przyjście Pana na świat. Koncert był przeplatany recytacją poezji i prozy. Aktorka wrocławskich teatrów Jadwiga Skupnik-Kurowska zaprezentowała, między innymi wiersze uznanej trzebnickiej poetki Danuty Kamińskiej.

Kaplica klasztorna chyba rzadko pomieścić musi taki tłum ludzi, ale też koncerty przyciągają coraz większą publiczność. Coraz więcej ludzi przychodzi, aby w przesyconych historią wnętrzach posłuchać muzyki. Szczególny okres Bożego Narodzenia, czas refleksji nad życiem i sobą skłania do przyjścia, aby przy figurach świętych patrzących na ludzi spomiędzy skrzących się srebrzyście choinek zatrzymać się choć na chwilę w codziennej gonitwie. I aby zatopić się w muzyce i choć przez chwilę być bliżej Boga.

Niedzielny koncert odbył się, jak zwykle dzięki pomocy profesor Hanny Cieślik, która zawsze służy siostrom radą. Jej praca przy organizacji spotkań muzycznych w klasztorze jest nieoceniona dla trzebnickiej kultury i tradycji.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here