Karolina z Trzebnicy – piękno śpiewu niezwykłe

913

Artystka mieszka obecnie w Niemczech, ale  zawsze podkreśla, że urodziła się w Trzebnicy, „małym uroczym miasteczku na Dolnym Śląsku”. Tu nadal mieszka jej najbliższa rodzina, miedzy innymi dziadek Stanisław, który wielokrotnie towarzyszył nam ze swym akordeonem w spotkaniach muzycznych.

Karolina uczyła się muzyki i śpiewu w ognisku, a potem w szkole muzycznej. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu, a następnie kontynuowała studia w Niemczech w Hannoverze. W wywiadzie dla Magazynu Polonijnego tak o tym powiedziała: „Opanowanie sztuki wokalnej jest wieloletnim procesem, ale na początku trzeba przede wszystkim poznać podstawowe sprawy techniczne. Ja zaczęłam to robić w kierunku klasycznym. Odkryłam swoją skalę, barwę, możliwości, można powiedzieć – zdobyłam kontrolę nad swoim głosem.” Ale w kręgu zainteresowań artystki były „od zawsze” różne kierunki muzyczne. 1 stycznia 2000 r. zdobyła wyróżnienie w telewizyjnej „Szansie na sukces” za piękną interpretację piosenki Edyty Górniak „Kolorowy wiatr”. Wielką sławę na terenie Niemiec przyniósł jej udział w programie „Das Supertalent” w 2013 roku. A na You Tubie można posłuchać kilku jej wspaniałych interpretacji muzyki jazzowej i soulowej.

W Trzebnicy Karolina Pasierbska wystąpiła na kameralnym koncercie w Klub-„iku” Spółdzielni Mieszkaniowej 11 marca 2006 r. Śpiewała wtedy wraz z kolegą ze studiów Maciejem  Musiałem, przy fortepianowym akompaniamencie Witolda Janusza. Zaprezentowali klasyczne melodie operetkowe, m.in arie z „Księżniczki Czardasza” i „My Fair Lady”. Salka była pełna, a wspaniałe interpretacje wzbudziły zachwyt słuchaczy.

Porównując tamten koncert z dzisiejszymi interpretacjami trzeba stwierdzić, że artystka rozwinęła bardzo swój talent, nie zmieniając się zupełnie swej osobowości. Jest piękną kobietą, a śpiewa także bardzo pięknie: prosto i szczerze, wzruszająco i przekonująco. Jej śpiew pomaga uwierzyć w sens życia.

Dziś Karolina Pasierbska jest gwiazdą, znaną w całej Zachodniej Europie. Muzyczna opowieść o losach cesarzowej Austrii przyjmowana jest z dużym aplauzem na najlepszych scenach wielkich miast. Warto więc przypomnieć o niej także w Trzebnicy.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here