Elektroodpady zagrożeniem dla środowiska

290

Wszelkiego rodzaju popsute, zużyte czy niepotrzebne urządzenia RTV i AGD powinny być umieszczane w odpowiednich pojemnikach. Gminy co najmniej dwa razy do roku organizują zbiórkę takiego sprzętu, a oprócz tego można je oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

PSZOK-i w naszych gminach znajdują się w następujących miejscach:

Trzebnica: Trzebnica ul. Milicka (przy oczyszczalni ścieków);

Oborniki Śląskie: Golędzinów (przy składowisku);

Prusice: Prusice ul. Polna 14 ( teren byłej przetwórni);

Wisznia Mała: Mienice 92 (teren byłego składowiska odpadów);

Zawonia: Gminne Wysypisko Odpadów Komunalnych w Skotnikach;

Żmigród: Żmigród ul. Wrocławskiej 52 (dawny POM).

A co z bateriami i zwykłymi żarówkami?

Baterie nie są uważane za elektroodpad, ale ze względu na trujące substancje powinny być wyrzucane do odpowiednich pojemników, które można znaleźć w budynkach użytku publicznego. Zwykła żarówka jest elektroodpadem, ale nie stanowi zagrożenia dla środowiska i może być wyrzucona do zwykłych odpadów komunalnych.

Warto pamiętać, że przy zakupie nowego sprzętu RTV lub AGD sklep, w którym zakupujemy takie urządzenia powinien przyjąć stary. Czyli na przykład kupując nowy telewizor, stary możemy oddać w sklepie.

Zgodnie z obowiązująca ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (z późniejszymi zmianami) nie wolno wyrzucać elektroodpadów do zwykłego śmietnika. Za niestosowanie się do tego przepisu prawa grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here