Pacjenci szukają pomocy w pięciu miejscach

877

Co gdzie jest?

Jak mówi Anna Imielska, prezes Trzebnickiego Centrum Medycznego ” Zdrój” pacjenci jeszcze przed przeprowadzką mogli zapoznać się z nowymi lokalizacjami poszczególnych komórek organizacyjnych przychodni.

– Informacje o zmianach zamieściliśmy również na ulotkach i plakatach wywieszonych w gablotach Gminy Trzebnica. Wszystkie lokalizacje są opisane na stronie internetowej Urzędu Gminy oraz TCM „Zdrój”. W krótkim podsumowaniu przedstawię nasze obecne lokalizacje:

 Na ul. Kościuszki 10 została  rehabilitacja, ginekologia i gabinet usg, ponieważ aparat  USG służy zarówno ginekologowi jak i innym badaniom, np. jamy brzusznej. W budynku pozostała również prywatna, komercyjna firma Fono, w której można zrobić badanie słuchu. Przyjmuje tu również kardiolog, dr Krzysztof Włodarczyk.

Na ul. Prusickiej 24 –  naprzeciw szpitala,  znajduje się cały POZ, czyli: Podstawowa Opieka Zdrowotna. Co ważne, praca rozpoczyna się od godz. 7, lekarze przyjmują od 7.30 do 19. Wydłużyły się zatem godziny przyjęć. W budynku znajdują się także: poradnia chirurgii, pielęgniarki środowiskowe, gabinet zabiegowy POZ, a także pracownia RTG, która w tym miejscu zostanie udostępniona w połowie stycznia. Do tego czasu badania RTG będą wykonywane w Szpitalu im. św. Jadwigi Śląskiej.

Punkt poboru materiału do badań, przez cały czas będzie również  znajdował się w Szpitalu im. św. Jadwigi Śląskiej. Do tego celu jest specjalnie wyodrębnione miejsce.

Na ul. Milickiej 18 zlokalizowani są okuliści, a tuż obok optyk.

Na ul. Henryka Pobożnego 24a  znajduje się obecnie pediatria czyli punkt szczepień, poradnia dzieci chorych oraz poradnia dzieci zdrowych. Prezes Anna Imielska przyznaje, że nie udało się znaleźć takich lokali, które w pełni realizowałyby potrzeby pacjentów. Przykładem może być chociażby to, że zarówno do poradni chirurgicznej jak i do pracowni RTG trzeba będzie niestety wchodzić po schodach. Może być to wyjątkowo uciążliwe dla osób, które przyszły wykonać badania lub po poradę, a na przykład w wyniku urazu mają problem z przemieszczaniem się. – Nie udało się nam znaleźć lokali, w których byłyby windy, a trzeba pamiętać, że mamy sporą ilość poradni. Szukając lokalizacji staraliśmy się, żeby wszystkie nowe punkty były skupione blisko centrum miasta, aby pacjenci maksymalnie szybko tam trafili i dostali się do odpowiednich gabinetów – mówi prezes i argumentuje, że jej zdaniem przeniesienie poradni jest lepszym rozwiązaniem niż funkcjonowanie przychodni w tym samym miejscu, w którym realizowana jest inwestycja.– Pierwotnie zakładaliśmy, że jednocześnie w jednym miejscu będziemy prowadzić prace remontowe i pracować. Moim zdaniem byłoby to niekorzystne, zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników. Punkty, które zostały na  ul. Kościuszki 10  nie kolidują z budową,  ponieważ  znajdują się w łączniku, lub też w budynku należącym do Starostwa Powiatowego. Teren budowy jest ogrodzony i nie stanowi zagrożenia dla pacjentów.

Jeśli chodzi o numery telefonów pod jakie mogą dzwonić pacjenci, to obecnie funkcjonuje większość starych numerów, i tak:

– na rehabilitację i  do poradni „K” na ul. Kościuszki 10  dzwonimy pod dotychczasowy numer (71) 312 03 20,

– na ul. Henryka Pobożnego (Pediatria): (71) 310 49 07,

– ul. Milicka (okulista) :(71) 310 56 16,

– na ul. Prusicką (do rejestracji) (71) 312 05 10, oraz (71) 312 03 75, a do administracji przychodni (71) 387 28 38.

Do laryngologa, który świadczy porady komercyjne można dzwonić pod numer tel. 607 09 99 00.

Anna Imielska zapewnia, że przez cały czas będą przeprowadzane szczepienia na HPV, czyli przeciw brodawczakowi ludzkiemu powodującemu raka szyjki macicy. Jak wynika z danych, w poprzednim roku z bezpłatnego szczepienia, którego koszty w całości pokrywa Gmina Trzebnica, skorzystało 98 proc. zaproszonych dziewcząt. Kontynuowane są również szczepienia przeciwko meningokokom i pneumokokom, których koszty również pokrywa Gmina Trzebnica w ramach karty Trzebnicka Rodzona 3+.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

NFZ wie o remoncie

Trzebnicka przychodnia ma podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak wiadomo NFZ przyznaje finansowanie usług, między innymi uwzględniając warunki lokalowe jakie spełnia jednostka. Czy w sytuacji, kiedy przychodnia „rozbiła” lokalizacje na kilka miejsc fundusz może cofnąć kontrakty?

O wszystkich zmianach poinformowaliśmy Fundusz. Dopełniliśmy wszystkich procedur, odpowiednio wcześniej o to zadbaliśmy. NFZ nie miał zastrzeżeń, wszelkie procedury są dopełnione. Mamy również pozytywne opinie stacji sanitarno-epidemiologicznej i wszystkich innych instytucji- zapewnia Anna Imielska i podkreśla, że remont budynku przy ul. Tadeusza Kościuszki był koniecznością. – Było tam zimno i nieestetycznie. Mam nadzieję, że po przenosinach warunki dla pacjentów i pracowników ulegną diametralnej zmianie z korzyścią dla wszystkich. W okresie realizacji inwestycji przy ul. Kościuszki główne zasoby przeniesiono na ul. Prusicką. Właściciel budynku dostosował wszystkie pomieszczenia, właśnie zakończyły się ostatnie remonty. Jest tu ciepło i wygodnie. Do końca remontu, który w założeniu ma potrwać do końca czerwca 2016 roku nie będzie żadnych zmian w lokalizacjach. Liczymy na to, że pacjenci z cierpliwością i zrozumieniem podejdą do tego przejściowego stanu, w którym się znajdujemy, mając na uwadze fakt, że niebawem będziemy mogli wspólnie cieszyć się nową i piękną przychodną, która spełniać będzie wszelkie niezbędne wymogi.

Kosztowne przenosiny

Jak wiadomo przeprowadzki to dość kosztowne przedsięwzięcia. Samo przeniesienie aparatu rentgenowskiego to ogromny wydatek.

Ponieśliśmy pewne koszty związane z przeprowadzką, ale nie mieliśmy innego wyjścia. Nie chcieliśmy robić przerw w świadczeniu usług, musieliśmy również w odpowiedni sposób zabezpieczyć dane pacjentów. Na tę chwilę nie mogę jeszcze podać ile dokładnie kosztowała nas przeprowadzka, natomiast nie ponosiliśmy kosztów przystosowania budynku na ul. Prusickiej, bo to leżało po stronie właściciela nieruchomości. Za dzierżawę budynku przy ul. Prusickiej płaci Gmina Trzebnica, a za pozostałe budynki płacimy rynkowe kwoty – podaje prezes, nie mówiąc jednak konkretnie, ile kosztuje wynajem, jednak jak łatwo się domyśleć, w grę wchodzą dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie.

Nowa przychodnia ma kosztować blisko 10 mln złotych

Przypomnijmy, że modernizację i przebudowę budynku przychodni wykonuje firma ISB „Budownictwo” z Wrocławia za blisko 9,8 mln zł. Zakres prac to rozbudowa przychodni o nowy budynek w miejscu  byłej siedziby pogotowia ratunkowego, a także termomodernizacja ścian i stropodachu obecnie istniejącego budynku TCM „Zdrój” – obie budowle zostaną połączone pawilonem przechodnim. W dotychczasowej przychodni zostanie wymieniona cała stolarka okienna i drzwiowa, wymieniona i zmodernizowana sieć wodno-kanalizacyjna, instalacja elektryczna i centralnego ogrzewania, zmodernizowana zostanie także kotłownia i zamontowana energetyczna instalacja solarna. Inwestorem niemalże całości prac jest Gmina Trzebnica, jedynie jedno zadanie: termomodernizacja to zadanie spółki. – W ramach tego zadania udało się pozyskać 85 proc. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi prezes Trzebnickiego Centrum Medycznego „Zdrój”.

Jednak gminie zabrakło pieniędzy na sfinansowanie tego zadania i ogłosiła dość niecodzienny przetarg. Otóż okazało się, że gmina zaproponowała, aby to wykonawca sfinansował prace i postarał się o kredyt, a gmina będzie mu spłacać przez 5 lat wartość inwestycji. Z jednej strony to zabieg sprytny, bo gmina nie musi sama brać kolejnych kredytów, ale z drugiej strony wiadomo, że wykonawca w cenie uwzględnił kredytowanie i w konsekwencji inwestycja jest pewnie sporo droższa.

To będzie nowa jakość i szansa na nowe kontrakty

Anna Imielska przyznaje, że budynek dotychczasowej przychodni nie spełniał już wielu wymagań formalno – prawnych, chociażby związanych z przepisami sanitarno – epidemiologicznymi. – Główną bolączką budynku był brak windy, niebawem się to zmieni. Poza tym, pomieszczenia zyskają nowy układ logistyczny. Będziemy także mogli świadczyć usługi, których do tej pory nie wykonywaliśmy z braku miejsc. Będziemy mogli także zatrudnić dodatkowych lekarzy specjalistów i świadczyć nowe usługi rehabilitacyjne, na które obecnie również brakuje nam wolnych przestrzeni. Rehabilitacja przeniesie się z budynku, w którym znajduje się także Powiatowy Urząd Pracy i PCPR. Wszystkie zasoby przychodni znajdą się w jednym miejscu, będzie to prawdziwe centrum medyczne. Jeśli chodzi o basen, to nadal będziemy tam dzierżawić tory, na których odbywa się rehabilitacja lecznicza w wodzie oraz inne aktywności prowadzone przez naszych wykwalifikowanych fizjoterapeutów – wylicza korzyści Anna Imielska i dodaje, że w połowie 2016 roku, kiedy planuje się zakończyć remont, NFZ będzie akurat kontraktował AOS, czyli Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną. Zdaniem prezes, Trzebnica będzie miała znacznie większe szanse na kontrakty, kiedy będą już nowe pomieszczenia, a pacjenci uzyskają o wiele większe możliwości dotarcia do lekarzy specjalistów w ramach NFZ na miejscu, w Trzebnicy, w miłych i przytulnych gabinetach lekarskich, w których usługi świadczyć będą specjaliści wysokiej klasy.

Kiedy byliśmy w zastępczym miejscu, czyli przychodni na ul. Prusickiej, trwał tam jeszcze remont, pracownicy kończyli toalety. Zapytaliśmy pacjentów, czy nie mieli problemów z dostaniem się do lekarza. – Wiem, że wszystko jest przeniesione, bo były informacje w gazecie i na plakatach. Nie miałem kłopotów, żeby trafić mimo tego, że jestem spoza Trzebnicy. Poczekamy i zobaczymy. Pewnie po remoncie będzie lepiej – powiedział nam pan Waldemar. Pani Jadwiga, trzebniczanka powiedziała nam, że ma nadzieje, że remont zakończy się wcześniej. – Jestem po siedemdziesiątce, ciężko mi się chodzi, a tu są same schody wszędzie. Abym doczekała tych nowych, lepszych warunków.

Do trzebnickiego ośrodka zapisanych jest prawie 15 tys. Mieszkańców Gminy Trzebnica.Rocznie TCM „Zdrój” udziela ponad 100 tys. świadczeń medycznych i porad naszym pacjentom.

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here