Jakie podatki będziemy płacić w 2015 roku

288

Do końca ubiegłego roku nowych stawek podatkowych (za wyjątkiem rolnego) nie przyjął samorząd Trzebnicy. Oznacza to, że w tym roku w gminie będą obowiązywały „z urzędu” stawki ubiegłoroczne.

W pozostałych gminach uchwałodawcy również nie zdecydowali się na dodatkowy drenaż kieszeni wyborców. To nie powinno dziwić, gdyż podjęcie decyzji o niepodwyższaniu podatku tuż przed wyborami jest skutecznym elementem kampanii wyborczej.

Najwyższy podatek od mieszkań będzie w tym roku w Zawoni, a najniższy – w Obornikach Śląskich. Za 60-cio metrowe mieszkanie w pierwszej gminie trzeba będzie zapłacić rocznie 44 zł i 40 gr podatku, podczas gdy w najtańszych Obornikach Śl. – 38 zł. W Trzebnicy właściciel takiego mieszkania będzie płacił 42 zł, w Żmigrodzie – 40,80 zł, w Prusicach 43,20 zł i w Wiszni Małej – 43,20 zł.

Jeśli dom stoi na działce o powierzchni np. 1200 m kw. to najwięcej będzie „zarabiała” na posiadaczach gmina Wisznia Mała – 552 zł. Za taką działkę mieszkaniec Zawoni będzie musiał zapłacić 480 zł podatku gruntowego, w Obornikach Śl. kosztuje ona  408 zł, w Prusicach – 528 zł, w Trzebnicy – 516 złotych. Najmniej będzie taka działka kosztowała właściciela w Żmigrodzie: 396 złotych.

Najbardziej opłaca się więc mieć dom lub mieszkanie w Obornikach Śląskich, a działkę w Żmigrodzie.

 Rolnicy zapłacą więcej…

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Kolejny ważny dla mieszkańców wsi podatek, który ma wpływ na dochody gmin w naszym rolniczym powiecie to podatek rolny. Corocznie oblicza się go na podstawie średniej ceny skupu żyta „za okres 11 kwartałów” poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy”. Czyli dla podatku w 2015 uśredniono ceny tego popularnego zboża od stycznia 2012 do września 2014. Ogłasza ją prezes Głównego Urzędu Statystycznego. W tym roku wynosi ona  61,37 zł za 1 kwintal. Jest to maksymalna cena jaką mogą przyjąć samorządy do obliczania podatku w gminie. Podatek za 1 hektar przeliczeniowy gospodarstwa wynosi  równowartość ceny 2,5 kwintala żyta.

Najbardziej obniżyli ją radni Obornik Śląskich – 54 zł/q i Zawoni – 55zł/q Żmigrodu – 57 zł/q, Trzebnicy – 58 zł/q, a najmniej Prusic – 59 zł/q.

Dodajmy, że we wszystkich gminach  – oprócz Obornik Śl., gdzie rolnicy będą musieli płacić o 1 zł więcej – stawki pozostały takie, jak w roku ubiegłym. Jednak rolnikiem najbardziej będzie się opłacało być w przyszłym roku w Obornikach Śl.

Trzeba jednak pamiętać, że podatek rolny to odpowiednik podatku dochodowego potrącanego pracującym w innych sektorach gospodarki. Rolnicy podatek płacą więc z dochodów uzyskanych ze sprzedaży tego co wyhodują. Jednak w tym roku ceny płodów rolnych nie były wysokie, co można zauważyć na podstawie średniej ceny żyta: w tym roku obowiązuje 61,37 zł, podczas gdy w roku ubiegłym wynosiła 69,28! W produkcji owocowej jest jeszcze gorzej ze względu na embargo rosyjskie. Samorządy łatają więc dziury w budżecie, nie dbając o to, że dziurawią budżety domowe części mieszkańców.

 Niesłowni radni

Przypomnijmy, że obowiązująca w tym roku stawka podatku rolnego w Trzebnicy mogła być niższa. Jeszcze w listopadzie ub. roku, gdy ogłoszono gusowską cenę żyta, radni opozycyjni w ustępującej radzie słowami Wojciecha Wróbla zaproponowali, by obniżyć cenę do kwoty 54 zł/q (o złotówkę wyższej niż obowiązywała wtedy w Obornikach Śl.). Nie zgodzili się wtedy na to radni Marka Długozimy. Jednak nie podawano żadnych kontrargumentów merytorycznych. Rządzącej w gminie koalicji chodziło tylko „o czas, żeby wszystko przeliczyć”.

Pytaliśmy wtedy reprezentujących rolników radnych z okręgów wiejskich: Skoroszowa – Janinę Polak, Jaźwin – Barbarę Trelińską i Brzykowa – Tadeusza Cepiela, dlaczego są przeciwko cenom zaproponowanym przez opozycję. Cepiel nie odpowiedział nic, ale pozostałe radne deklarowały, że w zasadzie popierają propozycję opozycji, ale:

Trelińska: – Ja nie głosowałam. Ja to odłożyłam dla przyszłych radnych, którzy podejmą tę decyzję i myślę, że nawet być może obniżą.

Polak: – Ogólnie jestem za obniżeniem tego podatku, tylko zgadzam się ze zdaniem burmistrza, żeby to zrobić w terminie późniejszym, żeby to przeanalizować. Absolutnie uważam, że podatek należy obniżyć, i tu pan Wróbel miał rację. Tylko nie na tej sesji. Mamy jeszcze czas. Muszę spokojnie to przeanalizować i zrobić to później. Myślę, że zdążymy to zrobić. Na pewno wtedy będę głosowała za.

Cała trójka dostała się do rady w obecnej kadencji i wszyscy bez słowa poparli stawkę o 4 zł wyższą od proponowanej w listopadzie.

Podatek od lokali mieszkaniowych (za 1 m kw.) Podatek od gruntów (za 1 m kw.) Podatek od lokali pod działalność gospodarczą (za 1 m kw.)
Maksymalna stawka podatku jaką gminy mogły nałożyć 0,75 zł 0,47 zł 23,13 zł
Trzebnica 0,70 zł 0,43 zł 21,86 zł
Oborniki Śląskie 0,64 zł 0,34 zł 20,40 zł
Żmigród 0,68 zł 0,33 zł 20,84 zł
Prusice 0,72 zł 0,44 zł 22.81 zł
Wisznia Mała 0,72 zł 0,46 zł 20,00 zł
Zawonia 0,74 zł 0,40 zł 23,03 zł

[/hidepost]20

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here