Przeżyjmy to jeszcze raz

594

Styczeń:

– Historyczna wygrana SMS „Olimp” Oborniki Śląskie z trzebnicką Gaudią. Pierwszy raz w historii powiatowej siatkówki żeńskiej zespoły Olimpu i Gaudii rywalizowały ze sobą w meczu ligowym. SMS wygrał u siebie 3:1.

– Od początku stycznia piłkarze Piasta Żmigród trenują z nowym, 33-letnim trenerem Grzegorzem Podstawkiem, znanym wcześniej jako piłkarz kilku klubów ekstraklasy.

Przeżyjmy to jeszcze raz
Siatkarki SMS Olimp Oborniki Śląskie

 

Luty:

– Siatkarki z Powiatowego Gimnazjum Sportowo-Językowego w Trzebnicy wygrywają Powiatowy Finał Gimnazjady. Trzebniczanki awansowały do strefy międzypowiatowej.

– Dobiegły końca ligi halowe w powiecie. Grem Team wygrywa w obornickiej I lidze. W II lidze zwyciężyła ekipa PACON „Zorza” Pęgów. W trzebnickich rozgrywkach tryumfowali reprezentanci Triada-Dom, którzy wyprzedzili Mróz Transport i Tarczyńskiego. W Prusicach z kolei w zmaganiach piłki halowej wygrał Jakubek i Przyjaciele, a tuż za nimi uplasowali się Ministranci Żmigród i Sparta Wszemirów. Natomiast w Zawoni wygrała drużyna Ewli Wrocław.

– Drużyna koszykarzy DiTRojt Flinstons wygrywa II edycję turnieju El Clasico rozgrywanego w trzebnickiej hali sportowej ZAPO.  Na dalszych miejscach zostali sklasyfikowani: Zadymki Trzebnica, BC Trzebnica oraz Promilki Trzebnica.

– UKS „Debiut” Powidzko zdobywa Mistrzostwo Gminy Żmigród w turnieju do lat 13 piłki nożnej halowej, rozgrywanego w ramach XV Dolnośląskich Igrzysk LZS.

– W żmigrodzkim turnieju piłki nożnej halowej oldboyów zwycięża PKS Łany. Reprezentanci miejscowego samorządu zajęli 3. pozycję, a gospodarze ZPK Żmigród uplasowali się na 5 miejscu.

– Zakończyły się rozgrywki halówki o Puchar Prezesa ULKS Powidzko. W końcowej klasyfikacji Dobrosławice wyprzedziły Przedkowice.

 

Marzec:

– Przed meczem inaugurującym rundę wiosenna III ligi dolnośląsko-lubuskiej włodarze Piasta podziękowali Robertowi Kaźmierczakowi, który z powodów zdrowotnych musiał w wieku 29 lat zakończyć karierę piłkarską. Popularny „Kaziu” wrócił do macierzystego Piasta w 2010 roku i miał wielki wkład w awans żmigrodzian do IV ligi, zdobycie Pucharu Polski Okręgu Wrocławskiego i awans do III ligi.

II Cross Trzebnicki przyciągnął miłośników biegania
Tomasz Sobczyk

– Ponad 200 uczestników przyciągnął II Cross Trzebnicki, który odbył się na terenie Lasu Bukowego. Trasę o długości 3. kilometrów najszybciej pokonał wrocławianin Tomasz Sobczyk  (36:59)

– Bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej  i Vive Targów Kielce Sławomir Szmal odwiedził Oborniki Śląskie. Hala sportowa obornickiego Gimnazjum była wypełniona po brzegi. Wszyscy przybyli w jednym celu: zobaczyć, porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie i zdobyć autograf  słynnego bramkarza.

– Siatkarki reprezentujące Liceum Ogólnokształcące w Trzebnicy w roli gospodyń wygrywają Licealiadę Strefy Wrocławskiej.

– W Obornikach Śląskich odbyła się gala Amatorskiej Ligi MMA. 300 widzów i 120 zawodników wzięło udział w zmaganiach, gdzie do zdobycia był Puchar Dolnego Śląska.

 

Kwiecień: 

– Na oczach 1000 widzów odbyły się piłkarskie derby powiatu trzebnickiego w III lidze dolnośląsko-lubuskiej. Piast Żmigród zremisował na własnym stadionie z Polonią Trzebnica 2:2.

– W hali sportowej w Prusicach odbyła się gala Profesjonalnej Ligi MMA 31 Extra. W walce wieczoru reprezentujący Elitarnych Oborniki Śląskie Łukasz Borowski pokonał przez poddanie  byłego mistrza świata kickboxingu Janusza Warchoła.

– Ponad 180 dzieci wzięło udział w turnieju judo „Mistrzostwa Przyszłej Gwiazdy o Puchar Burmistrza Trzebnicy”. Gościem specjalnym zawodów był Rafał Kubacki –  olimpijczyk, mistrz świata i 17-krotny mistrz Polski.

– Złoty medal drużynowy wywalczyli uczniowie żmigrodzkiego Gimnazjum im. Macieja Rataja w Finale Wojewódzkich Biegów Przełajowych o Puchar Przewodniczącego Szkolnego Związku Sportowego Dolny Śląsk. W zawodach rozgrywanych w Oleśnicy udział wzięło 1200 uczestników.

– Trzebnicka hala sportowa ZAPO gościła tancerzy zawodowych, a wszystko za sprawą XV Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego. Swoje umiejętności zaprezentowało 300 tancerzy z 33 miast.

– Ponad 120 judoków z 17 klubów wzięło udział w turnieju OKAMI CUP, który odbył się na matach obornickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

– W Pęgowie odbyły się Mistrzostwa Polski Amatorów w Szachach Szybkich. Przy szachownicach rywalizowało 60 zawodników, a mistrzowski tytuł wywalczyła Urszula Krokay z OKSiR Wisznia Mała.

– Już po raz 8 odbył się maraton kolarski „Żądło Szerszenia”. Na trasie tych zmagań zaprezentowało się dokładnie 770 kolarzy.

– Trzebnica po raz pierwszy była organizatorem Pucharu Polski w Nordic Walking. Przybyłych na te zmagania 300 uczestników musiało pokonać trasę Lasu Bukowego o długości 21 km, 10 km i 5 km.

 

Maj:

– Żmigród już po raz 13. był organizatorem kolarskiego Wyścigu na Czas o Puchar Burmistrza. Najszybciej 20-kilometrową trasę spośród 121 zawodników pokonał Łukasz Rakoczy (Ludora Team) z czasem 25:24.

– Obchody 50-lecia Stowarzyszenia Piłki Ręcznej „Bór” Oborniki Śl. Festyn zorganizowany z tej okazji przyciągnął wielu fanów sportu, a sam klub zaprezentował swoje wszystkie grupy wiekowe, które trenuje.

– Wychowanka Piasta Żmigród, a aktualnie zawodniczka AZS Wrocław w wieku 15 lat zadebiutowała w kobiecej ekstraklasie i została tym samym najmłodszą debiutantką w historii żeńskiego futbolu w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Dodatkowo utalentowana zawodniczka została etatową reprezentantką Polski kadry do lat 17.

 

Czerwiec:

– Prawie 100 adeptów wschodnich sztuk walki wzięło udział w II Turnieju o Puchar Kocich Gór, który odbył się w Zespole Szkół w Krynicznie.

– Pierwszą edycję biegu po schodach na 49 piętro wrocławskiego Sky Towera wygrywa oborniczanin Piotr Ślęzak, który zostawił w tyle 500 rywali.

– Drużyna piłkarska Zorzy Pęgów zajęła pierwsze miejsce we wrocławskiej klasie B i uzyskała awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

– Piłkarze Dolpaszu Skokowa wywalczyli awans do wrocławskiej ligi okręgowej.

– Zyskujący coraz większą popularność Bieg Trzech Wież w Prusicach w tym roku zachęcił do biegani 204 zawodników. W tym gronie byli m.in. samorządowcy.

– V Żmigrodzki Bieg Smoka był upiększony postawą lokalnych biegaczy, którzy ambitnie walczyli o uzyskanie jak najlepszego czasu na 10-kilometrowej trasie. W sumie w biegu uczestniczyło 180 zawodników.

– Znakomicie wypadli oborniccy sztangiści na Mistrzostwach Polski do lat 23, które odbyły się w Gdańsku. Damian Mróz wywalczył złoty medal w kategorii do 69 kilogramów.

Damian Mróz z trenerem na Mistrzostwach Polski Sztangistów.
Na najwyższym stopniu Damian Mróz z trenerem na Mistrzostwach Polski Sztangistów.

– Pochodzący z Trzebnicy trener Chrobrego Głogów Ireneusz Mamrot wywalczył ze swoją drużyną awans do I ligi piłkarskiej. Jest pierwszym szkoleniowcem w historii z powiatu trzebnickiego, który poprowadzi drużynę na tym poziomie rozgrywkowym.

 

Lipiec:

– Obornicki Ośrodek Sportu i rekreacji był gospodarzem XX Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży w Podnoszeniu Ciężarów. Uroczystego otwarcia tych zawodów dokonał słynny polski sztangista Szymon Kołecki. Reprezentant obornickiego UKS Relaks” Mateusz Borowiec zajął 4 miejsce w swojej kategorii.

– Piast Żmigród i Polonia Trzebnica rozgrywali historyczne mecze sparingowe z ekstraklasowym Piastem Gliwice. Żmigrodzianie zremisowali z gliwiczanami na własnym stadionie 1:1,  a trzebniczanie przegrali 0:7.

– Żmigrodzianie doczekali się nowego kąpieliska. Po kilku latach przerwy miejscowy basen ponownie zaczął służyć lokalnej społeczności. Nowoczesny obiekt przybrał nazwę Aquagród i może pochwalić się m.in. trzema zjeżdżalniami. W uroczystym otwarciu burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski jako pierwszy przetestował te atrakcje, a dopingowała go m.in. Otylia Jędrzejczak.

– 60 zawodników z 9 województw wzięło udział w XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie w Siatkówce Plażowej, która odbyła się w Obornikach Śląskich.

 

 Sierpień:

– LZS Bychowo obchodził swoje 60 urodziny. Ten wyjątkowy jubileusz został upiększony zaszczytnymi odznaczeniami wręczonymi przez burmistrza gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego dla byłych i aktualnych osób zrzeszonych w tym klubie.

– Drużyna juniorów młodszych KP „Bór” Oborniki Śląskie zakończyła sezon na pierwszym miejscu we wrocławskiej lidze terenowej i rozpoczęła rywalizację we wrocławskiej lidze okręgowej.

– Na polu golfowym Gwiazdy i uznani golfiści w Brzeźnie

w Brzeźnie odbył się czterodniowy, prestiżowy turniej międzynarodowy Faldo Series Poland Championship. W zmaganiach tych udział wzięło 60 zawodników, którzy rywalizowali w towarzystwie ambasadorów golfa Jerzego Dudka i Mateusza Kusznierewicza.

 

– W rozgrywanych w Strzegomiu Mistrzostwach Polski w skokach przez przeszkody wielki sukces odniosła pochodząca z Morzęcina Wielkiego Ewelina Gomułkiewicz. Utalentowana zawodniczka wywalczyła złoto w Pucharze Polski małych koni.

Złoto dla gimnazjalistki z Obornik Śląskich.
Ewelina Gomułkiewicz

 

Wrzesień:

– W Zawonii odbył się XVI Wyścig Kolarski Parami. W gronie 43 par był również obecny legendarny Ryszard Szurkowski.

– W żmigrodzkim Zespole Pałacowo-Parkowym otwarto nowe trasy biegowe. Wszystko dzięki akcji Polskiego Radia Wrocław „Żebyś biegał przez cały Rock”.

– W Wielkiej Lipie odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska w skokach przez przeszkody. Piękne konie gościły w miejscowym Ośrodku Jeździeckim „Arkadia” przez dwa dni.

– Szachiści OKSiR Wisznia Mała wywalczyli awans do I ligi. W Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szczyrku przepustkę do grona 20 najlepszych zespołów w Polsce wywalczyli:  Michał Luch, Łukasz Butkiewicz, Marcin Krzyżanowski, Mateusz Bronowicki, Marcin Stępień i Aleksandra Zmarzły.

– W Zielonej Górze odbyły się Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce młodzików. W biegu na 600 metrów brązowy medal wywalczyła Agata Samiło na co dzień zawodniczka UKS „Sokół” Żmigród.

 

Październik:

– Reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego zakończyli rywalizację w Grand Prix Dolnego Śląska w Lekkiej Atletyce na znakomitym 4. miejscu. Na wrocławskim Stadionie Olimpijskim złote medale wywalczyli Aleksander Jakubik (bieg na 60 metrów) oraz Weronika Kobyła (bieg na 200 metrów).

– W Prusicach odbyła się Gala Profesjonalnej Ligi MMA 39. W walce wieczoru pochodzący z Obornik Śląskich Łukasz Borowski znokautował Janusza Dylewskiego. Podczas całej gali odbyło się 7 pojedynków, które były transmitowane przez stację telewizyjną Orange Sport.

Przeżyjmy to jeszcze raz
Łukasz Borowski

 

Listopad:

– Siatkarki SMS „Olimp” Oborniki Śląskie zdobywają złoty medal podczas Finału XV Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.

– Siatkarze ULKS „Ogień” Żmigród po raz czwarty z rzędu wygrywają Finał XV Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.

 

Grudzień:

– Tegoroczna edycja prusickiego zgromadziła 130 uczestników. Biegacze mieli do pokonania 5 kilometrową trasę.

Prawie 130 osób pobiegło szukać św. Mikołaja Prawie 130 osób pobiegło szukać św. Mikołaja

– Doświadczony szachista Wieży Pęgów Jerzy Kubań wywalczył Mistrzostwo Europy 60+ w szachach błyskawicznych i brązowy medal w szachach szybkich. Turniej rozgrywany był we Wrocławiu.

Jerzy Kubień z Wieży Pęgów Mistrzem Europy 60+ w szachach błyskawicznych
Jerzy Kubań

– Ulicami Trzebnicy odbył się jubileuszowy XXX Bieg Sylwestrowy, w którym uczestniczyła rekordowa liczba uczestników – bieg ukończyło 1511 osób. Tę sportową imprezę relacjonujemy w osobnym artykule…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here