Pasażerowie mogą już korzystać z dworca

96

Przypomnijmy, że dworzec w Obornikach Śląskich został wybudowany w 1858 roku w stylu neoklasycystycznym z elementami neoromańskimi. Oborniczanie nie pamiętają już jednak czasu jego świetności, która przeminęła już dawno temu. Przez lata ten piękny niegdyś budynek kojarzył się z obdrapaną i pobazgraną elewacją, brzydkim zapachem wewnątrz, a także brakiem toalet. Teraz wszystko się zmienia. Z zewnątrz budynek prezentuje się pięknie. Podróżni mogli to zobaczyć już jakiś czas temu. Obecnie PKP udostępniło już hol dworca, a w nim znajduje się kasa biletowa. Trzeba przyznać, że również wnętrze dworca robi ogromne wrażenie. Jest nowe, ale odtworzone z dbałością o każdy szczegół. A to nie koniec prac. Wykonawca kończy już budynek, a prace przeniosą się już niedługo na zewnątrz – uporządkowany zostanie teren wokół, powstaną nowe miejsca parkingowe, których tak bardzo brakuje podróżnym.

Zakończono ważny etap prac, polegający na przeniesieniu obsługi z dworca tymczasowego do budynku dworca. Jest to pierwszy moment od startu inwestycji, kiedy podróżni mogą zobaczyć jak bardzo zmieniło się wnętrze budynku – mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Na razie udostępniono hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni, kasy biletowe i toalety. W pozostałej części budynku trwają jeszcze prace budowlane. Obecnie wykonawca będzie prowadził montaż iluminacji elewacji oraz prace związane z wykonaniem miejsc parkingowych przy dworcu. Wewnątrz trwają roboty wykończeniowe w części, gdzie planowana jest biblioteka i lokale usługowe. Planowany termin zakończenia inwestycji to wiosna 2015, jednak z zaawansowania prac wynika, iż mogą one zakończyć się wcześniej – zapowiada rzecznik.

PKP chce, aby również teren dookoła dworca odzyskał dawny blask: – Przebudowa dworca w Obornikach Śląskich to kompleksowa modernizacja dworca wraz z rewitalizacją parku. Po zakończeniu inwestycji poprawie ulegnie estetyka obiektu, komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Oprócz części związanej z bezpośrednią obsługą podróżnych, czyli holu, poczekalni i toalet, a także pomieszczeń usługowych i lokali mieszkalnych, na dworcu planowana jest biblioteka miejska. Zajmie ona część budynku, w którym dawniej mieściła się dworcowa restauracja oraz przylegający do niej parterowy łącznik, a także część piwnic, gdzie powstanie sala konferencyjno-wystawowa. W ramach przebudowy dworca została wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, instalacje, a także zamontowano nowoczesny system monitoringu – mówi Bartłomiej Sarna i dodaje: – Rewitalizację przechodzi położony przy dworcu park. Po drugiej stronie dworca powstanie miniparking, z miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych. Przy dworcu pojawią się także stojaki na rowery – zapowiada rzecznik. Miejmy nadzieję, że monitoring skutecznie odstraszy wandali, bo to pierwszy od powstania obiektu tak gruntowny remont, a przecież mówi się, że dworce to wizytówki miast, a Oborniki Śląskie, jako jedno z nielicznych miast będzie miało odnowiony budynek dworca i to ze środków PKP i unijnych.

[/hidepost]

1 KOMENTARZ

  1. Nie do końca zgadzam się z rzecznikiem PKP że wnętrze zostało odtworzone z dbałością o każdy szczegół,brakuje bowiem jednego ważnego elementu architektonicznego wystroju wnętrza holu(poczekalni) a mianowicie listwy ozdobnej w formie wianuszka okalającego dwie części pomieszczeń na styku ścian i sufitu,pamiętam je z lat sześćdziesiątych dojeżdżając do szkoły. Dodam również iż nie podoba mi się także kolorystyka kolumn,- nie wierzę aby wyglądały tak w oryginale. C do terenu zewnętrznego dworca, dziwi mnie pozostawienie starych schodów zejściowych na perony myślę że lepszym rozwiązaniem(bardziej funkcjonalnym) było by uzupełnienie w linii prostej tarasu widokowego.Na marginesie chcę powiedzieć że takich schodów było jeszcze dwoje które zostały zamurowane w czasie elektryfikacji tej linii w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.Nie chcę się za dużo rozpisywać choć mam wiele uwag zwłaszcza do terenu okalającego dworzec. Myślę że więcej do powiedzenia na ten temat powinny mieć władze gminy a zwłaszcza architekt miejski. Z poważaniem uczulony na estetykę mieszkaniec miasta.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here