Jak długo utrzymać piękną choinkę?

104

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór drzewek świątecznych. Każdy może wybrać sobie taką choinkę jaka mu się podoba, odpowiedniej wielkości, a także w odpowiedniej cenie. Jak się okazuje, z zakupem drzewka wcale nie musimy czekać aż do samej Wigilii – wiele osób uważa, że im później kupi drzewko, tym będzie on dłużej ładnie wyglądało.

Prawie wszystkie drzewka, które są w sprzedaży są wycinane na początku grudnia, potem transportowane są do punktów sprzedaży. Dlatego też nie ma znaczenia kiedy kupimy choinkę. Najważniejsze jest to, żeby po przyniesieniu drzewka do domu odciąć kilka centymetrów pnia. Podobnie jak robimy z kwiatami ciętymi.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Każdy kwiatek, przed wstawieniem do wody należy troszkę podciąć, to znaczy skrócić jego łodygę. Dzięki temu roślina może pobierać wodę i dłużej ładnie wygląda. Tak samo jest z drzewkami. Jeśli podetniemy pień, drzewku będzie łatwiej „pić” wodę. W domach, w których jest wysoka temperatura, duże drzewka świąteczne mogą wypijać nawet po 0,75 litra wody w ciągu doby, a wilgoć oddają poprzez „parujące” igły – mówi Zdzisław Dąbrowski i dodaje, że osobiście nie zaleca stosowania preparatów do przedłużania trwałości roślin. Jak mówi, niektóre mogą plamić przy przypadkowym oblaniu się wodą lub powodować odbarwienia.

A jak należy postępować z drzewkami w donicach: – Jeżeli w domu jest ciepło, to choinka w ziemi może w nim być maksymalnie tydzień. Jeśli na dworze panują mrozy, należy pamiętać, żeby przed wystawieniem jej na dwór, najpierw przetrzymać ją na ganku lub w piwnicy. Niektóre drzewka, które kupujemy w donicach mogą być niehartowane i wtedy po pewnym czasie od wystawienia obumrą – mówi Zdzisław Dąbrowski i dodaje, że drzewko na dworze może pięknie wyglądać przez lata, ale kiedy urośnie, warto wsadzić je bezpośrednio do ziemi.   [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here