Z ostatniej chwili. Wojewoda stwierdził, nieważność w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu. Co ze starostą?

1128
Waldemar Wysocki i Jerzy Trela w uściskach po czwartkowych wyborach. W tle Mariusz Szkaradziński.
Waldemar Wysocki i Jerzy Trela w uściskach po  czwartkowych wyborach. W tle Mariusz Szkaradziński.
Waldemar Wysocki i Jerzy Trela w uściskach po czwartkowych wyborach. W tle Mariusz Szkaradziński.

Niedługo mógł się cieszyć „nowy” starosta Waldemar Wysocki ze stanowiska starosty. Tak jak pisaliśmy w numerze 49 gazety z 2 grudnia, nie wiadomo czy wybór Mariusza Szkaradzińskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady został dokonany prawidłowo. Chodziło o to, czy uzyskał bezwzględną większość, o której mówi ustawa. Dzisiaj okazało się, że nasze wątpliwości znalazły potwierdzenie. Wojewoda Dolnośląski właśnie wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym stwierdził nieważność wyboru przewodniczącego rady.

Zobacz pełny tekst rozstrzygnięcia wojewody

Co więcej, ta decyzja będzie miała dalsze skutki. Otóż, czwartkowa sesja, na której dokonano wyboru starosty, zarządu i wiceprzewodniczących została zwołana nieprawidłowo, albowiem sesję zwołała osoba, która była nieuprawniona. Oczywiście, fakt ten musi jeszcze potwierdzić w osobnym rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda, ale wydaje się, że jest to raczej czysta formalność.

A skoro czwartkowa sesja została zwołana przez osobę do tego nieuprawnioną, to i wybór starosty, wicestarosty, członków zarządu i przewodniczącego rady jest dokonany nieprawidłowo i pewnie wojewoda będzie musiał rozstrzygnięciami nadzorczymi uchylić każdą z tych uchwał.

Kto zatem jest w tej chwili starostą? Jakie będą dalsze decyzje, o tym już napiszemy już w poniedziałek w wydaniu papierowym NOWej gazety.

2 KOMENTARZY

  1. nie przepadam za PO ale postawa p. Szydłowskiego jest dla mnie sporym zaskoczeniem – skąd nagle koalicja z grupą p. Długozimy ? :))

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here