„Opowieść wigilijna” w bazylice

283

W czwartek, 18 grudnia w bazylice świętej Jadwigi w Trzebnicy odbył się spektakl pt. „Opowieść wigilijna” w wykonaniu uczniów Powiatowego Zespołu Specjalnych Placówek Szkolno- Wychowawczych oraz klasy II A Gimnazjum Sportowo- Językowego. Autorkami i koordynatorkami projektu były Lucyna Lasota i Marta Lasota-Łysoń.Przedstawienie było owocem współpracy międzyszkolnej, mającej na celu integrację dzieci i młodzieży z obydwu placówek.

O przygotowaniach do spektaklu opowiada Marta Lasota-Łysoń: – Praca nad projektem okazała się dużym przedsięwzięciem, które wymagało pełnego zaangażowania obydwu szkół. Uczniowie byli wspaniali, pełni zaangażowania, kreatywni. Dzieci i młodzież z naszego ośrodka pracowali bardzo ciężko i ambitnie, uczniowie z gimnazjum sportowo-językowego służyli im pomocą i stanowili przykład do naśladowania. Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki bezinteresownej  pomocy nauczycieli obydwu placówek. Była bezcenna.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Spektakl był dla wszystkich wielką przyjemnością. Uczniowie gimnazjum wystąpili w nim jako aktorzy,  towarzyszył im chór złożony z dzieci i młodzieży specjalnej troski. Na scenie panowała profesjonalna wręcz swoboda. Radość życia i ogromna energia dodawały uroku opowiadanej historii. Widzowie zostali wciągnięci w klimat czasów Karola Dickensa i zdawało się, że to nie scena i aktorzy, tylko rzeczywistość, którą można obserwować od wewnątrz. Czy sprawiła to magia świąt, czy atmosfera stworzona przez chór i aktorów? Było pięknie, świątecznie i nastrojowo. Widać było ogrom pracy włożony w przedsięwzięcie przez wykonawców i organizatorów. Obok dobrego przygotowana scenicznego trzeba było przygotować również dekoracje – takiej scenografii nie powstydziłby się profesjonalny teatr. Wszystko wykonane przez dzieci i nauczycieli. Wiele wysiłku wymagała również oprawa muzyczna spektaklu, dobór kolęd i piosenek świątecznych.Dobrze byłoby, żeby w okresie świątecznym można było pokazać ten spektakl szerszej publiczności, bo warto. Bo w prosty bezpretensjonalny sposób opowiada znaną od wieków historię i stwarza nastrój, który będzie trwał w nas przez całe święta.

Autorki projektu składają serdeczne podziękowania nauczycielom obydwu placówek: Renacie Andruszków, Pawłowi Taźbirkowi, Annie Balickiej, Magdalenie Wilamowskiej i Markowi Czarnikowi. Dobrymi duchami całego przedsięwzięcia, osobami które napracowały się ciężko przy jego realizacji, byli Renata Andruszków i ksiądz Piotr Wojciechowski. To dzięki wam powstał ten spektakl.      [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here