Gdy zwierzęta boją się fajerwerków

646

Oczywiście nie wszystkie zwierzęta boją się huku petard i rozbłysków. Dla innych znowu sylwester może być ogromnym stresem. Pamiętajmy, że psy i koty mają lepszy słuch od człowieka i mogą zacząć się denerwować nawet jeśli my jeszcze nic nie słyszymy.

Jeżeli wiemy, że zwierzak źle znosi wystrzały, powinniśmy nawet kilka dni wcześniej udać się do lekarza weterynarii. On po przeprowadzeniu wywiadu zapisze mu odpowiednie leki. Weterynarz przeliczy odpowiednią dawkę leku dla konkretnego zwierzęcia. Trzeba pamiętać, że zbyt duża dawka specyfiku może zaszkodzić, a za mała nie da pożądanego efektu. Niekiedy warto, w dzień sylwestrowy, udać się z bardzo wrażliwymi na hałas czworonogami bezpośrednio do placówki weterynaryjnej i podać zastrzyk uspokajający – mówi Filip Lewiński.

Weterynarz dodaje, że bardzo istotne jest to, żeby po podaniu każdego leku obserwować zwierzę. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy podajemy preparat naszemu pupilowi i zaraz po tym wychodzimy na imprezę.

– Nie można podać psu lub kotu tabletek, które są przeznaczone dla ludzi, ponieważ niektóre składniki mogą zagrażać życiu lub zdrowiu pupila – przekonuje lekarz.

Ostatnio w ofercie ZLZ (Zakładów Leczniczych dla Zwierząt) są dostępne preparaty do stosowania w takich właśnie sytuacjach. Są to preparaty o naturalnym składzie, więc bezpieczne, na bazie aminokwasów (L-taenina, L-tryptofan) oraz wyciągów roślinnych (Piper methysticum), lub preparaty, w których substancją aktywną jest naturalny peptyd alfa-kazozepina. Producenci zapewniają o skuteczności swoich produktów, pod warunkiem ścisłego przestrzegania dawkowania.

Aby złagodzić podenerwowanie zwierząt, które są na dworze warto zabrać je na czas wystrzałów do domów. – Najlepsza będzie piwnica lub inne pomieszczenie, najlepiej bez okien. Zwierząt przebywających cały czas na dworze, lepiej nie wprowadzać do nagrzanych pomieszczeń. Zwierzę, które cały czas przebywa na dworze i wejdzie do takiego miejsca może się przegrzać, a to z kolei może zakończyć się chorobą – przestrzega lekarz weterynarii.

W takim pomieszczeniu można włączyć dość głośno np. radio, najlepiej z rytmiczną dudniącą muzyką i przygotować legowisko z dużym puszystym kocem, w który nasz pupil może się wtulić, gdy my będziemy pląsać na parkiecie z przyjaciółmi.

Trzy dni wcześniej ograniczamy jedzenie o połowę, natomiast w dniu sylwestrowym, po południu pozwalamy najeść się zwierzakowi do syta.

Jak mówi weterynarz, istnieje również możliwość oduczania psów strachu związanego z fajerwerkami i nie tylko.- Jest to świetna metoda, jednak wymaga sporo czasu, bo oduczanie należy rozpocząć pół roku wcześniej. Prowadzi się za pomocą technik odwrażliwiania i przeciwwarunkowania – wyjaśnia Filip Lewiński.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here